Go to front page
Chancellor of Justice

19.3.1993

Chancellor of Justice

Decisions of the Chancellor of Justice and the Deputy Chancellor of Justice

Ehdollepanopäätöksen perusteleminen, kun pätevyysvaatimukset täyttävän viranhakijan ei ole katsottu olevan kykenevä viran menestykselliseen hoitamiseen

Keywords
Kirkkoherran viran täyttäminen, Viranhaltijan sopivuus
Year of case
1993
Date of Issue
Register number
752/1/91
Resolved by
Apulaisoikeuskansleri

Ortodoksisen seurakunnan kirkkoherran virkoja hakenut pappi täytti virkojen muodolliset pätevyysvaatimukset. Arkkipiispan ilmoitettua, ettei hän pitänyt hakijaa sopivana ehdolle kahta hiippakuntaan kuuluvaa kirkkoherran virkaa täytettäessä, ei kirkollishallitus ottanut kantaa hakijan ehdollepanokelpoisuuteen. Kolmannen kirkkoherran viran osalta ei sitä vastoin ollut estettä asettaa hakijaa ehdolle.

Ortodoksisesta kirkkokunnasta annetun asetuksen 38 §:n mukaan piispa yhdessä kirkollishallituksen kanssa asettaa ehdolle kolme ansiokkainta ja sopivinta ehdokasta. Arkkipiispa ei ollut ehdollepanossa tuonut julki niitä seikkoja, joiden nojalla kantelijaa ei voitu pitää asetuksen tarkoittamalla tavalla sopivana po. kirkkoherran virkoihin.

Kanteluasiassa antamassaan ratkaisussa apulaisoikeuskansleri on todennut, että hakija täytti virkojen muodollisen kelpoisuuden eikä nimikirjanotteesta tai muista viranhakuasiakirjoista ollut ilmennyt, etteikö hakijaa voitu pitää kyseisiin virkoihin sopivana. Arkkipiispan ja ortodoksisen kirkollishallituksen olisi tullut perustella päätöksensä siltä osin kuin ne katsoivat, ettei kantelija ollut sopiva kirkkoherran virkoja hoitamaan.

Top of page