Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

747/2020

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Statsrådets förordning om ändring av statsrådets förordning om skydd för arbetstagare mot risker som orsakas av biologiska agenser

Typ av författning
Förordning
Meddelats
Publiceringsdag
Finlands författningssamling
Författningstext

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med statsrådets beslut

ändras i statsrådets förordning om skydd för arbetstagare mot risker som orsakas av biologiska agenser ( 933/2017 ) 1 och 6 § samt bilagorna II och III och

fogas till förordningen nya 7 a, 11 a och 13 a § som följer:

1 §Tillämpningsområde

Denna förordning tillämpas på arbete där arbetstagarna exponeras eller kan komma att exponeras för biologiska agenser eller för risker som orsakas av vassa instrument.

Bestämmelser om tillämpningen av de olika paragraferna i denna förordning finns i 7 a §.

Bestämmelser om uppföljning av arbetstagarnas hälsotillstånd finns i lagen om företagshälsovård (1383/2001). Bestämmelser om klassificering av genetiskt modifierade organismer finns i gentekniklagen (377/1995).

6 §Utredning och bedömning av riskerna

Arbetsgivaren ska reda ut och identifiera de risker som de biologiska agenser som förekommer i arbetet medför samt bedöma deras betydelse för arbetstagarnas säkerhet och hälsa.

I ett arbete där arbetstagarna kan exponeras för flera biologiska agenser ska risken bedömas utifrån den sammantagna risk som alla dessa agenser utgör.

Den utredning och bedömning som avses i 1 mom. ska hållas uppdaterad och ses över i synnerhet när någon förändring i förhållandena inträffar som kan påverka arbetstagarnas exponering för biologiska agenser.

Arbetsgivaren ska bevara den utredning och bedömning som avses i 1 mom. samt de uppgifter som ligger till grund för den, och på begäran lämna dem till arbetarskyddsmyndigheten.

7 a §Tillämpning av de olika paragraferna i förhållande till bedömningen av riskerna

Om resultaten av den bedömning som avses i 6 § visar att arbetstagarna i sitt arbete exponeras eller kan komma att exponeras endast för biologiska agenser som avses i 3 § 1 punkten och det inte finns någon identifierad risk för hälsan, tillämpas inte 5, 8–11, 11 a, 12, 13, 13 a och 14–17 §.

Om resultaten av den bedömning som avses i 6 § visar att arbetet inte omfattar avsiktligt arbete med biologiska agenser eller användning av sådana, men att arbetet kan innebära exponering för biologiska agenser, tillämpas 5, 8–11, 11 a, 12, 13, 13 a, 14 och 15 §, om inte en sådan bedömning av riskerna som avses i 6 § visar att detta är onödigt.

I 2 mom. avsett arbete kan förekomma åtminstone inom följande branscher och uppgifter:

1) 

livsmedelsindustrin,

2) 

jordbruket,

3) 

skogsbruket,

4) 

verksamhet med kontakt med djur eller animaliska produkter,

5) 

arbete inom social- och hälsovårdssektorn,

6) 

arbete på andra kliniska och veterinärmedicinska laboratorier samt diagnoslaboratorier än diagnostiska mikrobiologiska laboratorier,

7) 

renhållnings- och städarbete,

8) 

avfallshantering,

9) 

arbete vid avloppsreningsverk,

10) 

forskningsarbete.

11 a §Uppgifter som ska föras in i förteckningen över arbetstagare som exponerats

I den i 40 a § i arbetarskyddslagen avsedda förteckningen över arbetstagare som exponerats för biologiska agenser ska det föras in

1) 

den exponerade arbetstagarens namn och yrke,

2) 

arbetsplatsens bransch och vilken typ av arbete som utförts,

3) 

uppgifter om den biologiska agens som orsakat exponeringen i den mån detta är känt,

4) 

en beskrivning av hur och när exponeringen skedde.

13 a §Information som ska lämnas till arbetarskyddsmyndigheten och arbetstagarna på basis av riskbedömningen

Om resultaten av bedömningen enligt 6 § visar en risk för arbetstagarnas hälsa och säkerhet, ska arbetsgivaren på begäran tillhandahålla arbetarskyddsmyndigheten information om

1) 

resultaten av bedömningen,

2) 

den verksamhet i vilken arbetstagarna har exponerats eller kan ha blivit exponerade för biologiska agenser,

3) 

antalet exponerade arbetstagare,

4) 

namn på och kunskaper hos den person som är ansvarig för hälsa och säkerhet på arbetsplatsen,

5) 

de skyddsåtgärder och förebyggande åtgärder som vidtagits inklusive arbetsprocesser och arbetsmetoder, samt

6) 

planer för skydd av arbetstagare mot exponering för biologiska agenser i grupp 3 eller 4 i händelse av allvarliga tillbud och olyckor.

Arbetsgivaren ska på begäran förse arbetstagarna eller deras representanter med den information som avses i 1 mom.


Denna förordning träder i kraft den 15 november 2020.

Europaparlamentets och rådets direktiv 2000/54/EG (3200L0054); EGT L 262, 17.10.2000, s. 21

Kommissionens direktiv (EU) 2019/1833 (32019L1833); EUT L 279, 31.10.2019, s. 54

Helsingfors den 29 oktober 2020

Familje- och omsorgsministerKrista KiuruSpecialsakkunnigJenny Rintala

Bilaga II

SKYDDSÅTGÄRDER OCH SKYDDSNIVÅER

Inledning

Metoderna i denna bilaga ska tillämpas enligt verksamhetens art, bedömningen av riskerna för arbetstagarna och arten av den biologiska agensen i fråga.

I tabellen innebär ”rekommenderas” att åtgärderna i princip ska vidtas, om inte något annat framgår av resultaten av utredningen och bedömningen av riskerna.

A. Skyddsåtgärder

B. Skyddsnivåer

2

3

4

Arbetsplats 

1.

Arbetsplatsen ska avskiljas från all annan verksamhet i samma byggnad

Nej

Rekommenderas

Ja

2.

Arbetsplatsen ska kunna förseglas för att möjliggöra gasdesinfektion

Nej

Rekommenderas

Ja

Anläggningar 

3.

Infekterat material inklusive djur ska hanteras i en säkerhetsbänk, isolator eller annan lämplig inneslutning

Vid behov

Ja, vid luftburen infektion

Ja

Utrustning 

4.

Tilluft och frånluft på arbetsplatsen ska filtreras med HEPA 1 -filter eller motsvarande

Nej

Ja, frånluft

Ja, frånluft och tilluft

5.

Arbetsplatsen ska ha undertryck

Nej

Rekommenderas

Ja

6.

Vattentäta ytor som är lätta att rengöra

Ja, för bänkar och golv

Ja, för bänkar, golv och andra ytor enligt riskbedömningen

Ja, för bänkar, väggar, golv och tak

7.

Ytor som tål syror, alkalier, lösningsmedel och desinfektionsmedel

Rekommenderas

Ja

Ja

Arbetsrutiner 

8.

Tillträde endast för behöriga arbetstagare

Rekommenderas

Ja

Ja, via luftsluss 2

9.

Effektiv kontroll av smittospridare, t.ex. gnagare och insekter

Rekommenderas

Ja

Ja

10.

Specificerade desinfektionsförfaranden

Ja

Ja

Ja

11.

Säker förvaring av en biologisk agens

Ja

Ja

Ja, säkrad förvaring

12.

Personalen ska duscha innan den lämnar det inneslutna utrymmet

Nej

Rekommenderas

Rekommenderas

Avfall 

13.

Validerad inaktiveringsprocess för ett säkert bortskaffande av djurkroppar

Rekommenderas

Ja, inom eller utanför anläggningen

Ja, inom anläggningen

Andra åtgärder 

14.

Ett laboratorium ska innehålla egen utrustning

Nej

Rekommenderas

Ja

15.

Ett observationsfönster eller liknande ska finnas så att man kan se dem som befinner sig i utrymmet

Rekommenderas

Rekommenderas

Ja

1) HEPA: HEPA-filter (högeffektivt partikelluftfilter)

2) Luftsluss: Tillträdet måste ske genom en luftsluss, som är en kammare som är isolerad från laboratoriet. Den rena sidan av luftslussen måste vara skild från den begränsade sidan genom utrymmen för klädbyte och dusch, och helst ha dörrar som inte kan öppnas samtidigt.

Bilaga III

SKYDDSÅTGÄRDER VID INDUSTRIELLA PROCESSER

Inledning

I tabellen innebär ”rekommenderas” att åtgärderna i princip ska vidtas, om inte annat framgår av resultaten av en riskbedömning enligt 6 § i denna förordning.

Biologiska agenser i grupp 1

Vid arbete med biologiska agenser i grupp 1, inklusive levande eller attenuerade vacciner, ska principerna för gott arbetarskydd och god arbetshygien följas.

Biologiska agenser i grupperna 2, 3 och 4

Det kan vara lämpligt att välja ut och kombinera skyddskrav från olika kategorier nedan på grundval av en riskbedömning som görs i fråga om varje särskild process eller del av en process.

A. Skyddsåtgärder

B. Skyddsnivåer

2

3

4

Allmänt 

1.

Levande organismer ska hanteras i ett system som fysiskt avskiljer processen från omgivningen

Ja

Ja

Ja

2.

Avgaser från slutna system ska hanteras så att

utsläppen minimeras

utsläppen förhindras

utsläppen förhindras

3.

Insamling av prover, tillförsel av material till ett slutet system och överföring av levande organismer till ett annat slutet system ska göras så att

utsläppen minimeras

utsläppen förhindras

utsläppen förhindras

4.

Kulturvätskor ska inte tas bort från det slutna systemet om inte de levande organismerna har

inaktiverats genom validerade kemiska eller fysiska metoder

inaktiverats genom validerade kemiska eller fysiska metoder

inaktiverats genom validerade kemiska eller fysiska metoder

5.

Tätningar ska vara utformade så att

utsläppen minimeras

utsläppen förhindras

utsläppen förhindras

6.

Det kontrollerade området ska utformas för att spill från hela det slutna systemet ska kunna inneslutas

Nej

Rekommenderas

Ja

7.

Det kontrollerade området ska kunna förseglas för att möjliggöra gasdesinfektion

Nej

Rekommenderas

Ja

Anläggningar 

8.

Dekontaminerings- och tvättmöjligheter ska finnas för personalen

Ja

Ja

Ja

Utrustning 

9.

Tilluft och frånluft i det kontrollerade området ska filtreras med HEPA 1 -filter

Nej

Rekommenderas

Ja

10.

Det kontrollerade utrymmet ska ha undertryck i förhållande till omgivningen

Nej

Rekommenderas

Ja

11.

Det kontrollerade utrymmet ska ha tillräcklig ventilation för att minimera luftkontamineringen

Rekommenderas

Rekommenderas

Ja

Arbetsrutiner 

12.

Slutna system 2 ska vara belägna inom ett kontrollerat utrymme

Rekommenderas

Rekommenderas

Ja, och konstruerade för ändamålet

13.

Skyltar med symbolen för mikrobiologisk risk ska sättas upp

Rekommenderas

Ja

Ja

14.

Tillträde endast för behörig personal

Rekommenderas

Ja

Ja, via luftsluss 3

15.

Personalen ska duscha innan den lämnar det kontrollerade området

Nej

Rekommenderas

Ja

16.

Personalen ska bära skyddskläder

Ja, arbetskläder

Ja

Ja, fullständigt ombyte

Avfall 

17.

Avloppsvatten från tvättställ och duschar ska samlas upp och inaktiveras innan det släpps ut

Nej

Rekommenderas

Ja

18.

Behandling av avloppsvatten innan det släpps ut

Inaktiverat genom validerade kemiska eller fysiska metoder

Inaktiverat genom validerade kemiska eller fysiska metoder

Inaktiverat genom validerade kemiska eller fysiska metoder

1) HEPA: HEPA-filter (högeffektivt partikelluftfilter)

2) Slutet system: Ett system som fysiskt avskiljer processen från omgivningen (t.ex. inkubatortankar, cisterner etc.)

3) Luftsluss: Tillträdet sker endast genom luftsluss, som är en kammare isolerad från laboratoriet. Den rena sidan av luftslussen måste vara skild från den begränsade sidan genom utrymmen för klädbyte och dusch, och helst ha dörrar som inte kan öppnas samtidigt.

Till början av sidan