Lag om ändring av tvångsmedelslagen
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
- Ursprunglig publikation
- Häfte 97/2005 (Publicerad 20.7.2005)
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut
fogas till 3 kap. 3 § i tvångsmedelslagen av den 30 april 1987 ( 450/1987 ), sådan denna paragraf lyder delvis ändrad i lag 646/2003, ett nytt 3 mom. och till kapitlets 6 a §, sådan den lyder i lag 10/1994, ett nytt 4 mom. samt till 4 kap. 15 a §, sådan den lyder i sistnämnda lag, ett nytt 5 mom. som följer:
3 kap.Skingringsförbud och kvarstad
3 §Tillfälliga åtgärder
Om åklagarens beslut enligt 1 mom. har översänts till en annan medlemsstat i Europeiska unionen som ett frysningsbeslut enligt lagen om verkställighet i Europeiska unionen av frysningsbeslut av egendom eller bevismaterial (540/2005), återgår åtgärden dock endast i det fall att yrkandet om skingringsförbud eller kvarstad inte har framställts hos domstolen inom en vecka från det att åklagaren informerades om verkställigheten av den tillfälliga åtgärden. Myndigheten i den medlemsstat där verkställighet av den tillfälliga åtgärden begärts skall utan dröjsmål av åklagaren underrättas om att åtgärden har återgått.
6 a §Beslut om skingringsförbud och kvarstad när en främmande stat har begärt rättshjälp
I fråga om en begäran om frysning som inkommit från en medlemsstat i Europeiska unionen och som avses i lagen om verkställighet i Europeiska unionen av frysningsbeslut av egendom eller bevismaterial iakttas bestämmelserna i nämnda lag i stället för 1―3 mom.
4 kap.Beslag
15 a §Beslut om beslag när en främmande stat har begärt rättshjälp
I fråga om begäran om frysning som inkommit från en medlemsstat i Europeiska unionen och som avses i lagen om verkställighet i Europeiska unionen av frysningsbeslut av egendom eller bevismaterial iakttas bestämmelserna i nämnda lag i stället för 1, 2 och 4 mom. I ett sådant fall får en begäran enligt 3 mom. framställas hos domstolen av en åklagare eller av en förundersökningsmyndighet.
Denna lag träder i kraft den 2 augusti 2005.
RP 56/2005
LaUB 7/2005
RSv 84/2005
Rådets rambeslut 2003/577/RIF, EGT nr L 196, 2.8.2003, s. 45
Nådendal den 15 juli 2005
Republikens President TARJA HALONENMinister Leena Luhtanen