Lag om ändring av 1 kap. lagen om rättegång i brottmål
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
- Ursprunglig publikation
- Häfte 101/2003 (Publicerad 2.7.2003)
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut
ändras i lagen den 11 juli 1997 om rättegång i brottmål ( 689/1997 ) 1 kap. 8 a § och 14 § 1 mom., sådana de lyder, 8 a § i lag 894/2001 och 14 § 1 mom. i lag 1250/1999, samt
fogas till 1 kap. en ny 8 b § som följer:
1 kap.Om åtalsrätt
8 a §
Innan beslut om väckande av åtal fattas, kan åklagaren kalla en part och dennes biträde eller ombud till en muntlig överläggning, om detta gagnar beslutet om väckande av åtal eller behandlingen av saken vid domstol.
Om den som misstänks för brott är yngre än 18 år, skall åklagaren i brådskande ordning avgöra om åtal skall väckas för brottet. Även åtalet skall väckas utan dröjsmål.
8 b §
Om inte ett allmänt intresse kräver något annat, får åklagaren avstå från att yrka på förverkande, om
vinningens belopp eller föremålets eller egendomens värde är obetydligt,
en utredning av grunderna för yrkandet eller behandlingen av det vid domstol skulle medföra kostnader som är uppenbart oskäliga med hänsyn till sakens natur, eller
det beslutas om åtalseftergift för brottet med stöd av 7 eller 8 § eller något annat motsvarande lagrum.
14 §
En målsägande får själv väcka åtal för ett brott endast om allmänna åklagaren har beslutat att inte väcka åtal för brottet eller förundersökningsmyndigheten eller åklagaren har beslutat att förundersökning inte skall göras eller att den avbryts eller avslutas. Bestämmelser om målsägandes rätt att väcka åtal för ett brott som begåtts vid skötsel av ett offentligt uppdrag finns i 118 § 3 mom. grundlagen.
Denna lag träder i kraft den 1 januari 2004.
RP 52/2002
LaUB 31/2002
RSv 286/2002
Nådendal den 27 juni 2003
Republikens President TARJA HALONENJustitieminister Johannes Koskinen