Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

894/2001

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Lag om ändring av lagen om rättegång i brottmål

Typ av författning
Lag
Meddelats
Ursprunglig publikation
Häfte 128/2001 (Publicerad 1.11.2001)

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen den 11 juli 1997 om rättegång i brottmål ( 689/1997 ) 5 kap. 3 § 1 mom. 5 punkten, 7 kap. 2 § 1 mom. 4 punkten och 8 kap. 11 §, samt

fogas till 1 kap., sådant det lyder jämte ändringar, nya 8 a och 11 a § som följer:

1 kap.Om åtalsrätt

8 a §

Om inte ett allmänt intresse kräver något annat, får åklagaren avstå från att yrka på förverkande, om

1)

vinningens belopp eller föremålets eller egendomens värde är obetydligt,

2)

en utredning av grunderna för yrkandet eller behandlingen av det vid domstol skulle medföra kostnader som är uppenbart oskäliga med hänsyn till sakens natur, eller

3)

det beslutas om åtalseftergift för brottet med stöd av 7 eller 8 § eller något annat motsvarande lagrum.

11 a §

Beslutet om att förverkande inte yrkas skall så som bestäms i 9 § 1 mom. delges den som saken gäller. Dessutom skall vad som bestäms i 10 och 11 § iakttas i tillämpliga delar.

5 kap.Om väckande av åtal

3 §

I stämningsansökan skall uppges


5)

yrkandet på straff och förverkande samt övriga yrkanden och de lagrum som ligger till grund för dessa,


7 kap.Om behandlingen av brottmål där målsäganden ensam för talan

2 §

I stämningsansökan skall uppges


4)

yrkandet på straff och förverkande samt de lagrum som ligger till grund för dessa,


8 kap.Om parterna

11 §

Målet kan prövas och avgöras trots svarandens utevaro, om hans närvaro inte är nödvändig för utredningen av målet och han har kallats till domstolen vid äventyr av sådan påföljd. Svaranden kan i så fall dömas till böter eller fängelse i högst tre månader och till en förverkandepåföljd på högst 50 000 mark.

Om svaranden har dömts till straff eller förverkandepåföljd med stöd av 1 mom., men haft laga förfall och inte kunnat anmäla detta i tid, har han rätt att få målet behandlat på nytt genom en anmälan till domstolen inom 30 dagar från att han bevisligen fick del av det straff eller den förverkandepåföljd som dömts ut. Styrker svaranden inte sitt laga förfall, skall målet inte prövas.

Ett åtal eller något annat yrkande kan förkastas trots svarandens utevaro.


Denna lag träder i kraft den 1 januari 2002.

RP 80/2000

LaUB 14/2001

RSv 94/2001

Helsingfors den 26 oktober 2001

Republikens President TARJA HALONENJustitieminister Johannes Koskinen

Till början av sidan