Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

775/1988

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Lag om ändring av 10 § lagen angående stämpelskatt

Typ av författning
Lag
Meddelats

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med riksdagens beslut

fogas till 10 § lagen den 6 augusti 1943 angående stämpelskatt i avsnittet Beslut, protokollsutdrag eller annan expedition, sådant det lyder i lag av den 23 december 1987 ( 1118/87 ), en ny 9 punkt som följer:

10 §

Följande expeditioner eller tillståndsbevis som tecknats på handling som företetts myndigheterna skall, om de inte är befriade från stämpelskatt, i stället för med stämpel enligt 6 och 8 §§, beläggas med stämpel till följande belopp:


Beslut, protokollsutdrag eller annan expedition varigenom beviljas tillstånd eller rätt:


9)

att idka optionsbörsverksamhet 50 000 mark och att idka clearingverksamhet vid optionshandel 400 000 mark.



Denna lag träder i kraft den 1 november 1988.

Regeringens proposition 53/88

Bankutsk. bet. 2/88

Stora utsk. bet. 88/88

Helsingfors den 26 augusti 1988

Republikens President Mauno KoivistoJustitieminister Matti Louekoski

Till början av sidan