Finlex - Etusivulle
Valtioneuvoston oikeuskansleri

30.12.2005

Valtioneuvoston oikeuskansleri

Valtioneuvoston oikeuskanslerin ja apulaisoikeuskanslerin ratkaisuja

Kunnanhallituksen ilmoittamisvelvollisuus

Asiasanat
Kunnanhallitus, Kunnan asukkaan aloite, Ilmoitus
Tapausvuosi
2005
Antopäivä
Diaarinumero
343/1/03
Ratkaisija
Apulaisoikeuskansleri

Kunnan antaman selvityksen mukaan kunnalle oli tullut kirje, jossa erään kadun varrelle muuttaneet uudet lapsiperheet olivat ilmoittaneet tutustuneensa entisten kadun asukkaiden tekemään aloitteeseen nopeusrajoituksen alentamiseksi 30 km/h:een ja ilmoittaneet yhtyvänsä siihen. Kirje oli merkitty kunnanhallituksen kokouksessa tiedoksi. Kirje ei ollut kunnan mukaan sisältänyt uutta ehdotusta ja koska alueella oli jo 30 km:n nopeusrajoitus, ei kunnassa oltu nähty tarpeelliseksi käsitellä kirjettä erillisenä päätettävänä asiana. Kunta oli todennut, että ilmoitus- ja tiedoksiantoasioista ei annettu otteita ellei niitä erikseen pyydetä.

Apulaisoikeuskansleri viittasi kuntalain 28 §:n 1 momenttiin ja sitä koskevaan hallituksen esitykseen (HE 192/1994 vp) ja totesi niistä käyvän ilmi, että aloitteen tekijälle on aina ilmoitettava toimenpiteistä, joihin aloitteen johdosta on ryhdytty. Apulaisoikeuskansleri katsoi, että erityisen tärkeää tällainen aloitteen tekijän informointi on silloin, kun asia merkitään vain kunnanhallituksessa tiedoksi eikä se aiheuta muita toimenpiteitä.

Apulaisoikeuskansleri katsoi, ettei kunnanhallitus ollut menetellyt kuntalain 28 §:n 1 momentin mukaisesti, kun se ei ollut lähettänyt em. kirjeen johdosta ilmoitusta niistä toimenpiteistä, johon aloitteen johdosta oli ryhdytty. Tämän vuoksi apulaisoikeuskansleri huomautti kunnanhallitusta ilmoituksen lähettämättä jättämisestä.

Sivun alkuun