Finlex - Etusivulle
Hovioikeudet

2.9.1994

Hovioikeudet

Hovioikeuksien ratkaisuja ratkaisulyhennelminä ja v. 2004 lähtien pitkinä ratkaisuteksteinä.

Vaasan HO 02.09.1994 1442

Asiasanat
Velkajärjestely, Rikosperusteinen vahingonkorvausvelka
Hovioikeus
Vaasan hovioikeus
Tapausvuosi
1994
Antopäivä
Diaarinumero
S 94/268
Asianumero
VaaHO:1994:6
Ratkaisunumero
1442

A haki velkajärjestelyä. Hänen maksettavanaan oleva velka koostui yksinomaan törkeään pahoinpitelyyn perustuvasta vahingonkorvausvelasta.

Velkajärjestely voidaan myöntää myös rikosperusteisista veloista.
Velkajärjestelylain 10 §:n mukaan velkajärjestelyä ei kuitenkaan voida myöntää mm. silloin, kun velkaantuminen perustuu rikokseen, jolla on tavoiteltu merkittävää taloudellista hyötyä. Muunkaltaisiin rikoksiin perustuvaa velkaantumista ei nimenomaisesti ole säädetty velkajärjestelyn esteeksi.

VJL 10 §:n mukaan velkajärjestelyä ei myöskään voida myöntää, jos velkaantuminen on tapahtunut keinotteluluonteisesti tai ilmeisen kevytmielisesti. Hallituksen esityksen (HE 183/1992) mukaan on pidetty tärkeänä, että "järjestelmän piiriin ei voi päästä henkilöitä, joiden velkaantumiseen liittyy yleisen yhteiskunta- ja maksumoraalin kannalta arveluttavia piirteitä".

Hovioikeus tulkitsi velkajärjestelylain 10 §:n säännöstä siten, että rikosperusteinen velkaantuminen on eräissä tapauksissa 7 kohdan tarkoittamaa kevytmielistä velkaantumista. A:n velkaantuminen perustui törkeään, tahalliseen rikokseen. Kun erityisiä vastasyitä ei ollut esitetty, velkajärjestelylle oli 10 §:n 7 kohdassa tarkoitettu este.

II-osasto

Jäsenet: Raija Kuusimäki, Jorma Latvala, Jorma Huuhtanen (apujäsen)

Esittelijä: Tuula Keltikangas

Lainvoimainen (LVT:1)

Sivun alkuun