Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

873/2023

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Valtioneuvoston asetus maakaasun lisävarastointivelvoitteeseen liittyvästä varastointi-ilmoituksesta ja varastojen käyttöilmoituksesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Julkaisupäivä
Ajantasaistettu säädös
873/2023
Suomen säädöskokoelma
Säädösteksti

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti säädetään tuontipolttoaineiden velvoitevarastoinnista annetun lain (1070/1994) 16 a §:n 4 momentin nojalla, sellaisena kuin se on laissa 170/2023:

1 § Varastointi-ilmoitus

Tuontipolttoaineiden velvoitevarastoinnista annetun lain (1070/1994) 16 a §:n 1 momentissa tarkoitetussa varastointi-ilmoituksessa on ilmoitettava:

1) 

maakaasulaitoksen maakaasun käyttö ja vähittäismyynti lisävarastointivelvoitteen määräämisvuotta edeltävien viiden vuoden ajalta;

2) 

maakaasulaitoksen velvoitevarastojen määrä kyseisenä lisävarastointivelvoitteen määräämisvuonna; sekä

3) 

Euroopan unionin jäsenvaltioissa sijaitseviin maanalaisiin kaasuvarastoihin varastoidun kaasun määrä ja sijainti varastointivuotta edeltäneeltä viideltä vuodelta sekä mahdolliset maanalaisten kaasuvarastojen kapasiteetin varaukset.

Sijoittaessaan lisävarastointivelvoitteeseen lukeutuvan varaston toiseen Euroopan unionin jäsenvaltioon lisävarastointivelvollisen maakaasulaitoksen on ilmoitettava Huoltovarmuuskeskukselle lisäksi:

1) 

ulkomaille sijoitettavan tuotteen määrä ja laatu;

2) 

ulkomaille sijoittamisen kesto;

3) 

varaston sijaintikohde;

4) 

tiedot varastointilaitteiston haltijasta;

5) 

tiedot varastointipalvelusopimuksen maakaasulaitoksen lukuun tehneestä maakaasualan yrityksestä; sekä

6) 

tiedot valmisteluista, joilla on varauduttu varaston käyttöönottoon tai siirtämiseen Suomeen.

Maakaasulaitos on velvollinen toimittamaan Huoltovarmuuskeskuksen pyynnöstä muut toimista kaasun toimitusvarmuuden turvaamiseksi ja asetuksen (EU) N:o 994/2010 kumoamisesta annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) 2017/1938 6 c artiklassa varastointijärjestelyistä ja taakanjakomekanismista säädetyn Suomea koskevan maakaasun varastointivelvoitteen sekä maakaasulaitoskohtaisen lisävarastointivelvoitteen määrittämiseen ja velvoitteen täyttämisen valvontaan tarvittavat tiedot.

2 §Varastojen käyttöilmoitus

Tuontipolttoaineiden velvoitevarastoinnista annetun lain 16 a §:n 2 momentissa tarkoitetussa varaston käyttöilmoituksessa on ilmoitettava:

1) 

varastointikauden aikana aikavälillä 1 päivän marraskuuta ja 30 päivän huhtikuuta välisenä aikana, nämä päivät mukaan lukien, käytetyn lisävarastointivelvoitteen piiriin kuuluvan varastoidun maakaasun käyttömäärä; sekä

2) 

varastointikauden aikana aikavälillä 1 päivän marraskuuta ja 30 päivän huhtikuuta välisenä aikana, nämä päivät mukaan lukien, käytetyn tuontipolttoaineiden velvoitevarastoinnista annetun lain 11 §:n mukaisen velvoitevaraston käyttömäärä, kun kyseinen velvoitevarasto on 13 a §:n 2 momentin mukaisesti vähennetty maakaasulaitoksen lisävarastointivelvoitteesta.

Maakaasulaitos on velvollinen toimittamaan Huoltovarmuuskeskuksen pyynnöstä muut lisävarastointivelvoitteeseen lukeutuvien varastojen käytön seurantaan liittyvät tarpeelliset tiedot.

3 §Voimaantulo

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä heinäkuuta 2023 ja on voimassa 31 päivään joulukuuta 2025 saakka.

Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EU) 2022/1032; EUVL L 173, 30.6.2022, s. 17

Helsingissä 15.6.2023

ElinkeinoministeriMika LintiläErityisasiantuntijaKatariina Särkänne

Sivun alkuun