Valtioneuvoston asetus valtakunnallisesta lääketieteellisestä tutkimuseettisestä toimikunnasta annetun valtioneuvoston asetuksen 3 §:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti
muutetaan valtakunnallisesta lääketieteellisestä tutkimuseettisestä toimikunnasta annetun valtioneuvoston asetuksen ( 820/2010 ) 3 §:n 1 momentti seuraavasti:
3 §Kokoonpano
Toimikunnassa on puheenjohtaja, vähintään yksi ja enintään kolme varapuheenjohtajaa sekä enintään 14 muuta jäsentä. Viimeksi mainituista jäsenistä kullakin on yksi tai kaksi henkilökohtaista varajäsentä. Valtioneuvosto määrää puheenjohtajan ja varapuheenjohtajat sekä muut jäsenet ja varajäsenet neljäksi vuodeksi kerrallaan.
Tämä asetus tulee voimaan 17 päivänä syyskuuta 2018.
Tätä asetusta sovelletaan ensimmäisen kerran siihen valtioneuvoston asettamaan valtakunnalliseen lääketieteelliseen tutkimuseettiseen toimikuntaan, jonka toimikausi alkaa toimikaudelle 2.10.2014–1.10.2018 asetetun toimikunnan jälkeen. Valtioneuvoston toimikaudelle 2.10.2014–1.10.2018 asettamaan toimikuntaan sovelletaan tämän asetuksen voimaan tullessa voimassa olleita säännöksiä.
Helsingissä 13 päivänä syyskuuta 2018
Kunta- ja uudistusministeriAnu VehviläinenErityisasiantuntijaMerituuli Mähkä