Valtioneuvoston asetus pääsystä korkeampaan koulutukseen Tanskan, Suomen, Islannin, Norjan ja Ruotsin välillä tehdyn sopimuksen muuttamisesta tehdyn sopimuksen voimaansaattamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 1025/2016
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti säädetään:
1 §
Pääsystä korkeampaan koulutukseen Tanskan, Suomen, Islannin, Norjan ja Ruotsin välillä tehdyn sopimuksen (SopS 23/1997) muuttamisesta Kööpenhaminassa 2 päivänä marraskuuta 2015 tehty sopimus tulee voimaan 10 päivänä joulukuuta 2016 niin kuin siitä on sovittu.
Eduskunta on hyväksynyt sopimuksen 1 päivänä maaliskuuta 2016 ja tasavallan presidentti 18 päivänä maaliskuuta 2016. Hyväksymisestä on ilmoitettu Suomen ulkoasiainministeriölle 21 päivänä maaliskuuta 2016.
2 §
Sopimuksen määräykset ovat asetuksena voimassa.
3 §
Tämä asetus tulee voimaan 10 päivänä joulukuuta 2016.
Ahvenanmaan maakuntapäivät on hyväksynyt asetuksen voimaantulon maakunnassa.
Helsingissä 24 päivänä marraskuuta 2016
Opetus- ja kulttuuriministeriSanni Grahn-LaasonenHallitusneuvosMaiju Tuominen