684/2013
Dokumentin versiot
Annettu Helsingissä 19 päivänä syyskuuta 2013
Liikenne- ja viestintäministeriön asetus Viestintäviraston eräistä maksuista annetun liikenne- ja viestintäministeriön asetuksen3 ja 6 §:n muuttamisesta
Liikenne- ja viestintäministeriön päätöksen mukaisesti
muutetaan Viestintäviraston eräistä maksuista annetun liikenne- ja viestintäministeriön asetuksen (865/2012) 3 §:n 4 kohta ja 6 §:n 3 momentti seuraavasti:
3 §
Omakustannusarvon mukaiset julkisoikeudelliset suoritteet
Viestintävirasto perii omakustannusarvon mukaisen maksun:
4) viranomaisten tietojärjestelmien ja tietoliikennejärjestelyjen tietoturvallisuuden arvioinnista ja siihen liittyvästä toimitilojen tietoturvallisuuden arvioinnista sekä todistuksen antamisesta,
6 §
Tietoturvatuotteiden hyväksyntämaksut
Viestintäviraston sopiessa tietyn tehtävän hoitamisesta toisen määrätyn turvallisuusviranomaisen lukuun kansainvälisistä tietoturvallisuusvelvoitteista annetussa laissa (588/2004) säädetyllä tavalla, maksu tehtävän hoitamisesta peritään 1 momentin mukaisesti. Tehtävän hoitamisesta ulkomailla aiheutuvat matkakulut peritään 2 momentin mukaisesti.
Tämä asetus tulee voimaan 30 päivänä syyskuuta 2013.
Helsingissä 19 päivänä syyskuuta 2013
Asunto- ja viestintäministeri
Pia Viitanen
Neuvotteleva virkamies
Elina Thorström