Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

216/2013

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Tasavallan presidentin asetus Suomen ulkomaanedustustojen sijaintipaikoista annetun tasavallan presidentin asetuksen muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Julkaisupäivä
Suomen säädöskokoelma
Säädösteksti

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Tasavallan presidentin päätöksen mukaisesti

muutetaan Suomen ulkomaanedustustojen sijaintipaikoista annetun tasavallan presidentin asetuksen ( 541/2006 ) 2 §:n 1 momentti, 3 § ja 4 §:n 1 momentti, sellaisena kuin niistä ovat 3 § asetuksessa 483/2012 ja 4 §:n 1 momentti asetuksessa 627/2012, seuraavasti:

2 §Pysyvät edustustot ja erityisedustustot

Suomella on pysyvä edustusto seuraavissa kansainvälisissä järjestöissä ja yhteistyöelimissä: Euroopan neuvosto (Strasbourg), Euroopan unioni (Bryssel), Taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestö (Pariisi), Yhdistyneet kansakunnat (New York) sekä Yhdistyneet kansakunnat, Maailman kauppajärjestö ja muut Genevessä olevat kansainväliset järjestöt (Geneve).


3 §Muut diplomaattiset edustustot

Suomella on yhteystoimisto Beirutissa (Libanon), Bogotassa (Kolumbia), Minskissä (Valko-Venäjä) ja Ramallahissa (Palestiinalaisalueet).

4 §Konsulaatit

Suomella on lähetetyn virkamiehen johtama pääkonsulaatti seuraavissa paikoissa: Los Angeles ja New York (Amerikan yhdysvallat); Hongkong ja Shanghai (Kiina) sekä Pietari (Venäjä).



Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä syyskuuta 2013. Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä sen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.

  Helsingissä 15 päivänä maaliskuuta 2013

Tasavallan PresidenttiSAULI NIINISTÖUlkoasiainministeriErkki Tuomioja

Sivun alkuun