506/2012
Dokumentin versiot
Annettu Helsingissä 11 päivänä syyskuuta 2012
Sosiaali- ja terveysministeriön asetus rokotuksista ja tartuntatautien raskaudenaikaisesta seulonnasta annetun sosiaali- ja terveysministeriön asetuksen 2 §:n muuttamisesta
Sosiaali- ja terveysministeriön päätöksen mukaisesti
muutetaan rokotuksista ja tartuntatautien raskaudenaikaisesta seulonnasta annetun sosiaali- ja terveysministeriön asetuksen (421/2004) 2 §:n 1 momentti, sellaisena kuin se on asetuksessa 801/2010, seuraavasti:
2 §
Henkilölle, jonka terveydelle influenssa aiheuttaa oleellisen uhkan tai jonka terveydelle influenssarokotuksesta on merkittävää hyötyä, annetaan vuosittain ennen epidemiakauden alkua influenssarokotus. Influenssarokotus annetaan myös potilaiden tai asiakkaiden välittömään hoitoon tai huoltoon liittyvälle sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöstölle. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen on määriteltävä vuosittain käytettävät rokotteet ja rokotusaiheet.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä lokakuuta 2012.
Ennen tämän asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimiin.
Helsingissä 11 päivänä syyskuuta 2012
Peruspalveluministeri
Maria Guzenina-Richardson
Hallitusneuvos
Liisa Katajamäki