758/2009
Dokumentin versiot
Annettu Helsingissä 16 päivänä lokakuuta 2009
Laki arpajaisverolain väliaikaisesta muuttamisesta
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
lisätään 26 päivänä kesäkuuta 1992 annettuun arpajaisverolakiin (552/1992) siitä lailla 612/2009 kumotun 8 §:n 2 momentin sekä 10, 14 ja 17 §:n tilalle väliaikaisesti uusi 8 §:n 2 momentti sekä 10, 14 ja 17 § seuraavasti:
8 §
Veron suorittaminen ja ilmoittamisvelvollisuus
Muun kuin tavara-arpajaisten toimeenpanijan on suoritettava kalenterikuukauden arpajaisvero viimeistään tätä kuukautta toiseksi seuraavan kuukauden ensimmäisenä päivänä. Tavara-arpajaisten toimeenpanijan on suoritettava arpajaisvero viimeistään kalenterikuukautta kolmanneksi seuraavan kuukauden ensimmäisenä päivänä. Jos edellä tarkoitettu päivä on pyhäpäivä tai lauantai, veron saa maksaa ensimmäisenä arkipäivänä sen jälkeen.
10 §
Veron maksuunpano
Jos arpajaisveroa ei ole suoritettu määräajassa tai jos vero on suoritettu säädetyn määräajan jälkeen, veroviraston on määrättävä verovelvollisen maksettavaksi suorittamatta oleva vero sekä sille veronlisäystä sen mukaan kuin veronlisäyksestä ja viivekorosta annetussa laissa (1556/1995) säädetään.
Maksuunpano toimitetaan viimeistään viidennen vuoden kuluessa sen kalenterivuoden päättymisestä, jonka kuluessa vero olisi ollut suoritettava.
14 §
Veronkantolain säännösten soveltaminen
Arpajaisveron kannossa, perimisessä ja palauttamisessa noudatetaan veronkantolain (609/2005) säännöksiä, ellei tässä laissa tai sen nojalla toisin säädetä.
17 §
Palautettavalle määrälle suoritettava korko
Jos arpajaisveroa palautetaan maksuunpanon oikaisun tai muutoksenhakumenettelyn johdosta, palautettavalle verolle maksetaan veronkantolain 22 §:ssä säädetty korko veron maksupäivästä takaisinmaksupäivään.
Tämä laki tulee voimaan 21 päivänä lokakuuta 2009 ja on voimassa 31 päivään joulukuuta 2009.
Lakia sovelletaan jo 14 päivästä elokuuta 2009.
HE 129/2009VaVM 12/2009
EV 115/2009
Helsingissä 16 päivänä lokakuuta 2009
Tasavallan Presidentti
TARJA HALONEN
Valtiovarainministeri
Jyrki Katainen