Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1081/2008

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Tasavallan presidentin asetus poliisihallinnosta Ahvenanmaan maakunnassa annetun asetuksen muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Alkuperäinen julkaisu
Vihko 171/2008 (Julkaistu 31.12.2008)

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Tasavallan presidentin päätöksen mukaisesti, joka on tehty oikeusministeriön toimialaan kuuluvia asioita käsittelemään määrätyn ministerin esittelystä, ja 16 päivänä elokuuta 1991 annetun Ahvenanmaan itsehallintolain (1144/1991) 32 §:n nojalla, sellaisena kuin se on osaksi laeissa 1556/1994 ja 68/2004, sekä Ahvenanmaan maakunnan hallituksen suostumuksella

lisätään poliisihallinnosta Ahvenanmaan maakunnassa 13 päivänä marraskuuta 1998 annetun asetuksen ( 828/1998 ) 1 §:ään uusi 4 momentti ja asetukseen uusi 1 a § seuraavasti:

1 §Maakunnan ja valtakunnan toimivallanjako


Valtakunnan poliisilla on oikeus osallistua maakunnassa virallisen syyttäjän johtaman, maakunnan poliisimiehen tekemäksi epäillyn rikoksen esitutkintaan.

1 a §Kustannusten jako

Edellä 1 §:n 2 momentissa tarkoitettujen tehtävien kustannuksista, siltä osin kuin tehtävät kuuluvat valtakunnan lainsäädäntövaltaan, vastaa valtakunta sen mukaan kuin sisäasiainministeriö ja Ahvenanmaan maakunnan hallitus sopivat. Kustannukset, jotka vastaaja oikeudenkäynnistä rikosasioissa annetun lain (689/1997) 9 luvun 1 §:n mukaan on velvollinen suorittamaan valtiolle maksaa Ahvenanmaan lääninhallitus.


Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2009.

Helsingissä 30 päivänä joulukuuta 2008

Tasavallan Presidentti TARJA HALONENMinisteri Liisa Hyssälä

Sivun alkuun