Valtioneuvoston asetus rekisterihallintoasetuksen muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 150/2008 (Julkaistu 23.12.2008)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty valtiovarainministeriön esittelystä,
lisätään 4 päivänä huhtikuuta 1996 annettuun rekisterihallintoasetukseen ( 248/1996 ) uusi 10 a § seuraavasti:
10 a §Kuluttajaoikeusneuvojan kielitaitoa koskevat erityiset kelpoisuusvaatimukset
Siitä poiketen, mitä julkisyhteisöjen henkilöstöltä vaadittavasta kielitaidosta annetun lain (424/2003) 6 §:n 1 momentissa säädetään, on Vantaan maistraatissa kielitaitoa koskevana kelpoisuusvaatimuksena kahteen kuluttajaoikeusneuvojan virkaan ja Turun seudun maistraatissa yhteen kuluttajaoikeusneuvojan virkaan ruotsin kielen erinomainen suullinen ja kirjallinen taito sekä suomen kielen tyydyttävä suullinen ja kirjallinen taito sekä Vaasan maistraatissa kolmeen kuluttajaoikeusneuvojan virkaan erinomainen suomen kielen suullinen ja kirjallinen taito sekä ruotsin kielen tyydyttävä suullinen ja kirjallinen taito.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2009.
Kuluttajaneuvoja, jonka Kuluttajavirasto nimittää maistraattiin perustettuun kuluttajaoikeusneuvojan virkaan kuluttajaneuvonnasta annetun lain (800/2008) 8 §:n 2 momentin nojalla, on tämän asetuksen estämättä kielitaidoltaan kelpoinen virkaan.
Ennen tämän asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.
Helsingissä 18 päivänä joulukuuta 2008
Hallinto- ja kuntaministeri Mari KiviniemiLainsäädäntöneuvos Terhi Lehtonen