Työ- ja elinkeinoministeriön asetus ydinenergian käytön valvontaan kuuluvista työ- ja elinkeinoministeriön maksullisista suoritteista
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 436/2008
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 69/2008 (Julkaistu 27.6.2008)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Työ- ja elinkeinoministeriön päätöksen mukaisesti säädetään 21 päivänä helmikuuta 1992 annetun valtion maksuperustelain (150/1992) 8 §:n nojalla:
1 §
Ydinenergialain (990/1987) mukaisista ydinenergian käytön valvontaan kuuluvista työ- ja elinkeinoministeriön suoritteista peritään maksuja valtiolle tämän asetuksen mukaisesti.
2 §
Valtion maksuperustelain (150/1992) 6 §:ssä tarkoitettuja julkisoikeudellisia suoritteita ovat:
lupahakemusten käsitteleminen työ- ja elinkeinoministeriössä ilman asiaratkaisua sekä työ- ja elinkeinoministeriön lupapäätökset;
ydinenergialain 8 §:n 3 momentissa tarkoitetut ennakkotiedot;
päätökset huolehtimisvelvollisuuden siirtämisestä;
päätökset huolehtimisvelvollisuuden lakkaamisesta;
päätökset pakollisesta jätehuoltoyhteistyöstä; sekä
ydinjätehuollon valvontaan ja ydinjätehuollon kustannuksiin varautumisen valvontaan kuuluva muu valvonta kuin 1―5 kohdassa tarkoitetut päätökset.
3 §
Edellä 2 §:ssä tarkoitetuista suoritteista peritään liitteenä olevan hinnaston mukaiset maksut.
Ydinenergialain 25 §:n 2 momentissa tarkoitetusta lupaehtojen muuttamisesta peritään kolme neljäsosaa hinnastossa mainitusta maksusta.
4 §
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä heinäkuuta 2008 ja on voimassa 31 päivään maaliskuuta 2009.
Tätä asetusta sovelletaan asetuksen voimaantulon jälkeen vireille tulleisiin hakemuksiin.
Helsingissä 25 päivänä kesäkuuta 2008
Elinkeinoministeri Mauri PekkarinenTalouspäällikkö Taina Vähimaa
Liite
Hinnasto
Suorite | Maksu euroa | |
1. | Luvat ydinenergian käyttöön | |
1.1. | Tuontilupa | 440,- |
1.2 | Lupa yksityisoikeudellisen sopimuksen tekemiseen ja toteuttamiseen | 440.- |
1.3. | Kulkuvälineessä olevan ydinlaitoksen tilapäinen käyttö Suomen alueella | 8 410,- |
2. | Ydinenergialain 8 §:n 3 momentissa tarkoitettu ennakkotieto toiminnan luvanvaraisuudesta | 250,- |
3. | Hakemuksen käsitteleminen ilman asiaratkaisua | 250,- |
4. | Ydinjätehuolto | |
4.1. | Ydinjätehuollon vuotuinen valvontamaksu | |
4.1.1. | Jätehuoltovelvolliset, joiden huolehtimisvelvollisuus käsittää yleiseltä merkitykseltään huomattavan ydinlaitoksen käytöstä poistamisen | 6 220,- |
4.1.2. | Muut jätehuoltovelvolliset | 1 350,- |
4.2. | Päätös huolehtimisvelvollisuuden siirtämisestä | 6 060,- |
4.3. | Päätös huolehtimisvelvollisuuden lakkaamisesta | 6 060,- |
5. | Varautuminen ydinjätehuollon kustannuksiin | |
5.1. | Varautumisvelvollisuuden vuotuinen valvontamaksu | |
5.1.1. | Jätehuoltovelvolliset, joiden huolehtimisvelvollisuus käsittää yleiseltä merkitykseltään huomattavan ydinlaitoksen käytöstä poistamisen | 8 000,- |
5.1.2. | Muut jätehuoltovelvolliset | 1 700,- |