1272/2005
Dokumentin versiot
Annettu Helsingissä 29 päivänä joulukuuta 2005
Valtioneuvoston asetus henkilövahinkoasiain neuvottelukunnasta
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty oikeusministeriön esittelystä, säädetään henkilövahinkoasiain neuvottelukunnasta 16 päivänä kesäkuuta 2004 annetun lain (513/2004) 4 §:n nojalla:
1 §
Henkilöstö
Oikeusministeriö määrää henkilövahinkoasiain neuvottelukunnalle sen esityksestä pääsihteerin ja muun tarpeellisen henkilöstön.
2 §
Pääsihteerin tehtävät
Pääsihteerin tehtävänä on valmistella ja esitellä neuvottelukunnassa käsiteltävät asiat. Lisäksi pääsihteeri huolehtii neuvottelukunnan muun toiminnan järjestämisestä.
3 §
Päätösvalta
Neuvottelukunta on päätösvaltainen, kun läsnä on puheenjohtaja ja vähintään kolme muuta jäsentä.
Asia ratkaistaan neuvottelukunnassa yksinkertaisella äänten enemmistöllä. Jos äänet jakautuvat tasan, päätökseksi tulee se mielipide, jota puheenjohtaja on kannattanut.
4 §
Toiminnan järjestäminen
Neuvottelukunnalla on oikeus kuulla asiantuntijoita sekä hankkia lausuntoja ja teettää tehtäviensä suorittamiseksi tarpeellisia selvityksiä.
Neuvottelukunta voi kutsua enintään toimikaudekseen pysyviksi asiantuntijoiksi henkilöitä, jotka edustavat neuvottelukunnan tehtävien kannalta merkityksellistä asiantuntemusta.
5 §
Palkkiot ja korvaukset
Oikeusministeriö vahvistaa neuvottelukunnan puheenjohtajan ja jäsenten palkkioiden sekä kulukorvausten perusteet.
Matkakustannusten korvaamiseen sovelletaan valtion virka- ja työehtosopimusta matkakustannusten korvaamisesta.
6 §
Voimaantulo
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2006.
Helsingissä 29 päivänä joulukuuta 2005
Oikeusministeri
Leena Luhtanen
Lainsäädäntöneuvos
Antti T. Leinonen