700/2005
Dokumentin versiot
Annettu Helsingissä 2 päivänä syyskuuta 2005
Laki Korkeimmasta hallinto-oikeudesta annetun lain 2 a ja 8 §:n muuttamisesta
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan Korkeimmasta hallinto-oikeudesta 22 päivänä heinäkuuta 1918 annetun lain (74/1918) 2 a §:n 1 momentti ja 8 §:n 2 momentti, sellaisena kuin ne ovat laissa 107/2000, sekä
lisätään 8 §:ään, sellaisena kuin se on osaksi viimeksi mainitussa laissa, uusi 3 momentti seuraavasti:
2 a §
Korkeimmassa hallinto-oikeudessa osallistuu vesilain (264/1961), ympäristönsuojelulain (86/2000) ja vesienhoidon järjestämisestä annetun lain (1299/2004) mukaisten asioiden käsittelyyn lainoppineiden jäsenten lisäksi kaksi sivutoimista jäsentä (ympäristöasiantuntijaneuvos).
8 §
Korkein hallinto-oikeus voi käsitellä ja ratkaista kolmijäsenisenä:
1) valituslupaa koskevan asian ja siihen liittyvän vaatimuksen;
2) täytäntöönpanon kieltämistä tai keskeyttämistä taikka muuta täytäntöönpanosta annettavaa määräystä koskevan asian;
3) oikeusapua koskevan asian;
4) asian, jossa valitus tai hakemus on peruutettu taikka jossa on kysymys siitä, onko muutoksenhaku tehty määräajassa tai säädettyä muotoa noudattaen taikka valituskiellosta huolimatta, ja tällaiseen asiaan liittyvän vaatimuksen; sekä
5) ylimääräistä muutoksenhakua koskevan asian, jos hakemus yksimielisesti hylätään tai jätetään tutkimatta, ja tällaiseen asiaan liittyvän vaatimuksen.
Edellä 2 momentin 1―4 kohdassa tarkoitetussa tapauksessa asia voidaan käsitellä ja ratkaista ilman säännönmukaiseen ratkaisukokoonpanoon tämän tai muun lain nojalla kuuluvia asiantuntijajäseniä.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä lokakuuta 2005.
HE 112/2004HE 5/2005
HaVM 13/2005
EV 91/2005
Helsingissä 2 päivänä syyskuuta 2005
Tasavallan Presidentti
TARJA HALONEN
Oikeusministeri
Johannes Koskinen