Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

204/2002

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Valtioneuvoston asetus terveydenhuollon ammattihenkilöistä annetun asetuksen muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Alkuperäinen julkaisu
Vihko 34/2002 (Julkaistu 25.3.2002)

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty sosiaali- ja terveysministeriön esittelystä

lisätään terveydenhuollon ammattihenkilöistä 28 päivänä kesäkuuta 1994 annetun asetuksen ( 564/1994 ) 3 §:ään, sellaisena kuin se on osaksi asetuksessa 824/1999, uusi 6 momentti, 4 §:ään uusi 2 momentti ja 14 §:ään uusi 2 momentti seuraavasti:

3 §Opiskelijan toimiminen laillistetun ammattihenkilön tehtävässä


Edellä 1―5 momentissa tarkoitetuilla opiskelijoilla ei kuitenkaan ole oikeutta toimia tilapäisesti asianomaisessa laillistetun ammattihenkilön tehtävässä enää sen jälkeen, kun opintojen aloittamisesta on kulunut yli kymmenen vuotta.

4 §Laillistettuna ammattihenkilönä toimimisen edellytykset eräissä tapauksissa


Edellä 1 momentissa tarkoitetun koulutuksen suorittanut voi hakemuksesta erityisestä syystä saada terveydenhuollon oikeusturvakeskukselta luvan toimia tilapäisesti asianomaisessa laillistetun ammattihenkilön tehtävässä julkisen terveydenhuollon toimintayksikössä jo ennen kuin hän on kokonaan hyväksytysti suorittanut 1 momentissa tarkoitetut lisäopinnot ja kuulustelun. Luvan voi saada enintään kahdeksi vuodeksi ja oikeusturvakeskuksen määräämin ehdoin.

14 §Euroopan talousalueeseen kuulumattoman valtion kansalaiselta vaadittava pätevyys ja kielitaito


Edellä 1 momentissa tarkoitetun koulutuksen suorittanut voi hakemuksesta erityisestä syystä saada terveydenhuollon oikeusturvakeskukselta luvan toimia tilapäisesti asianomaisessa laillistetun ammattihenkilön tehtävässä julkisen terveydenhuollon toimintayksikössä jo ennen kuin hän on kokonaan hyväksytysti suorittanut 1 momentissa tarkoitetun kuulustelun. Luvan voi saada enintään kahdeksi vuodeksi ja oikeusturvakeskuksen määräämin ehdoin.


Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä huhtikuuta 2002.

Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.

Helsingissä 13 päivänä maaliskuuta 2002

Peruspalveluministeri Osmo SoininvaaraHallitusneuvos Marja-Liisa Partanen

Sivun alkuun