1003/1998
Dokumentin versiot
Annettu Helsingissä 18 päivänä joulukuuta 1998
Laki eräistä arvopaperi- ja valuuttakaupan ehdoista annetun lain muuttamisesta
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan eräistä arvopaperi- ja valuuttakaupan ehdoista 19 päivänä kesäkuuta 1997 annetun lain (588/1997) nimike, 1 § ja 2 §:n 3 momentti sekä
lisätään lakiin uusi 7 a § seuraavasti:
Laki
eräistä arvopaperi- ja valuuttakaupan sekä maksujärjestelmän ehdoista
1 §
Soveltamisala
Tämä laki koskee sellaisten maksu- ja toimitusvelvoitteiden nettouttamista, jotka liittyvät:
1) sijoituspalveluyrityksistä annetun lain (579/1996) 2 §:ssä tarkoitettujen sijoituskohteiden sekä muiden niihin rinnastettavien arvopapereiden ja johdannaissopimusten kauppaan;
2) Suomessa tai muussa maassa laillisen valuutan tai valuuttayksikköjen kauppaan; taikka
3) arvopapereihin liittyvien suoritusten maksamiseen.
Tämä laki koskee myös maksuvelvoitteiden nettouttamista ja muuta selvittämistä keskuspankin tai muun selvitysyhteisön maksujärjestelmässä.
Tämä laki koskee myös vakuuksia, jotka on annettu selvitysyhteisölle tai sopijapuolelle tässä pykälässä tarkoitettua toimintaa varten.
2 §
Määritelmiä
Tässä laissa selvitysyhteisöllä tarkoitetaan julkisessa valvonnassa toimivaa yhteisöä, joka määrittää ja toteuttaa arvopaperi-, joh-dannais- tai valuuttakauppoihin liittyviä velvoitteita osapuolten lukuun tai joka tulee osapuolten vastapuoleksi. Selvitysyhteisöllä tarkoitetaan myös keskuspankkia tai muuta yhteisöä, joka määrittää tai toteuttaa rahamääräisiä velvoitteita edellä mainitulla tavalla ja jonka ylläpitämän maksujärjestelmän katteet siirretään keskuspankissa olevan tilin kautta.
7 a §
Säännösten soveltaminen maksujärjestelmässä
Jos velvoite saadaan tämän lain säännösten mukaan nettouttaa osapuolen maksukyvyttömyysmenettelyn estämättä, maksuvelvoite saadaan myös muulla tavoin selvittää maksujärjestelmässä, vaikka osapuolta vastaan on aloitettu maksukyvyttömyysmenettely.
Maksujärjestelmässä selvitettävän maksuvelvoitteen katsotaan tätä lakia sovellettaessa syntyneen silloin, kun osapuolella ei maksujärjestelmän sääntöjen mukaan ole oikeutta yksipuolisesti peruuttaa maksuvelvoitetta koskevaa määräystä.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 1999.
Tätä lakia ei sovelleta, jos maksukyvyttömyysmenettely on alkanut ennen lain voimaantuloa.
HE 259/1998TaVM 33/1998
EV 209/1998
Neuvoston direktiivi 98/26/EY; EYVL N:o L 166, 11.6.1998, s. 45
Helsingissä 18 päivänä joulukuuta 1998
Tasavallan Presidentti
MARTTI AHTISAARI
Ministeri
Tarja Halonen