Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

964/1996

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Asetus ajoneuvojen katsastuksesta annetun asetuksen muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Liikenneministerin esittelystä

muutetaan ajoneuvojen katsastuksesta 30 päivänä joulukuuta 1992 annetun asetuksen ( 1702/1992 ) 25 §:n 3 ja 4 momentti, sellaisina kuin ne ovat 18 päivänä joulukuuta 1995 annetussa asetuksessa (1599/1995), seuraavasti:

25 §Rekisteröintikatsastuksen toimittaminen


3. Rekisteröintikatsastettaessa käytettynä maahan tuotu ajoneuvo, jolle on annettu vaatimustenmukaisuustodistus tai muu asiakirja ajoneuvon vaatimustenmukaisuudesta, tarkastetaan ajoneuvon vaatimustenmukaisuus vain siltä osin kuin se ei käy ilmi sanotusta todistuksesta.

4. Jos katsastustoimipaikka ei sille esitettyjen tai käytettävissä olevien selvitysten taikka suorittamansa teknisen tarkastuksen avulla voi jonkun tai joidenkin rakenteiden tai varusteiden osalta vakuuttua ajoneuvon vaatimustenmukaisuudesta, katsastustoimipaikka voi vaatia pyydettäväksi ajoneuvon valmistajalta tämän Suomessa olevan edustajan välityksellä selvityksen siitä, mitkä vaatimukset ajoneuvo täytti valmistajan luovuttaessa ajoneuvon, tai hankittavaksi todistuksen riippumattomassa tutkimuslaitoksessa suoritettavasta ajoneuvon tai sen varusteen hyväksymistestistä.



Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 1997 ja se koskee ajoneuvoa, joka esitetään katsastettavaksi voimaantulopäivänä tai sen jälkeen.

Helsingissä 5 päivänä joulukuuta 1996

Tasavallan Presidentti MARTTI AHTISAARILiikenneministeriTuula Linnainmaa

Sivun alkuun