Laki tuomioistuinten ja eräiden oikeushallintoviranomaisten suoritteista perittävistä maksuistaannetun lain muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 124/1996 (Julkaistu 28.11.1996)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan tuomioistuinten ja eräiden oikeushallintoviranomaisten suoritteista perittävistä maksuista 26 päivänä heinäkuuta 1993 annetun lain ( 701/93 ) 1 § ja 3 §:n 1 momentin käräjäoikeutta koskevaa kohtaa, sellaisina kuin ne ovat 22 päivänä joulukuuta 1995 annetussa laissa (1651/95), sekä
lisätään 7 §:n 1 momenttiin, sellaisena kuin se on osittain muutettuna viimeksi mainitulla lailla, uusi 7 a kohta seuraavasti:
1 §Soveltamisala
Tuomioistuimen, haastemiehen sekä kihlakunnansyyttäjän ja maakunnansyyttäjän suoritteista peritään maksuja valtiolle sen mukaan kuin tässä laissa säädetään. Ahvenanmaan hallintotuomioistuimessa peritään maksuja samojen perusteiden mukaisesti kuin lääninoikeudessa.
3 §Oikeudenkäyntimaksu
Riita-, rikos-, alistus- ja muutoksenhakuasian, ylimääräistä muutoksenhakua koskevan asian sekä lääninoikeudessa ja vesioikeudessa myös muun lainkäyttöasian käsittelystä peritään oikeudenkäyntimaksua seuraavasti:
Tuomioistuin mk
käräjäoikeus
- rikosasia ja ulosottolain mukainen muutoksenhakuasia 350
7 §Maksuvelvollisuudesta vapaat
Tämän lain mukaisten maksujen suorittamisesta ovat vapaat:
muutoksenhakija käräjäoikeudessa, jos käräjäoikeus muuttaa ulosottomiehen päätöstä muutoksenhakijan eduksi;
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä joulukuuta 1996.
LaVM 12/1996
EV 153/1996
Helsingissä 22 päivänä marraskuuta 1996
Tasavallan Presidentti MARTTI AHTISAARIOikeusministeriKari Häkämies