Asetus Viron kanssa laittomasti maahan saapuneiden ja maassa oleskelevien henkilöidentakaisinottamisesta tehdyn sopimuksen voimaansaattamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 694/1996
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Ulkoasiainministerin esittelystä säädetään:
1 §
Tallinnassa 22 päivänä syyskuuta 1995 Suomen tasavallan hallituksen ja Viron tasavallan hallituksen välillä laittomasti maahan saapuneiden ja maassa oleskelevien henkilöiden takaisinottamisesta tehty sopimus, jonka tasavallan presidentti on hyväksynyt 26 päivänä helmikuuta 1996 ja jonka hyväksymistä koskevat nootit on vaihdettu 3 päivänä syyskuuta 1996, tulee voimaan 3 päivänä lokakuuta 1996 niin kuin siitä on sovittu.
2 §
Sopimuksen 10 artiklassa tarkoitettuja toimivaltaisia viranomaisia ovat Suomessa poliisi, rajavartiolaitos ja ulkomaalaisvirasto.
3 §
Tämä asetus tulee voimaan 3 päivänä lokakuuta 1996.
(Sopimusteksti on julkaistu Suomen säädöskokoelman sopimussarjan n:ossa 70/96)
Helsingissä 20 päivänä syyskuuta 1996
Tasavallan Presidentti MARTTI AHTISAARIUlkoasiainministeri Tarja Halonen