Asetus väestönsuojeluasetuksen muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Sisäasiainministerin esittelystä
kumotaan 22 päivänä toukokuuta 1959 annetun väestönsuojeluasetuksen ( 237/59 ) 2 §:n 2 momentti, sellaisena kuin se on 24 päivänä toukokuuta 1963 annetussa asetuksessa (261/63),
muutetaan 2 §:n 3 momentti, 13 §:n 2 momentti, 18 §:n johdantokappale, 22 §:n 1 momentin johdantokappale ja 9 kohta sekä 31 §, sellaisina kuin niistä ovat 2 §:n 3 momentti viimeksi mainitussa asetuksessa, 13 §:n 2 momentti ja 22 §:n 1 momentin johdantokappale ja 9 kohta 14 päivänä syyskuuta 1990 annetussa asetuksessa (852/90) ja 18 §:n johdantokappale 2 päivänä huhtikuuta 1971 annetussa asetuksessa (282/71), sekä
lisätään 18 §:ään, sellaisena kuin se on osittain muutettuna mainituilla 24 päivänä toukokuuta 1963, 2 päivänä huhtikuuta 1971 ja 14 päivänä syyskuuta 1990 annetuilla asetuksilla, uusi 8 a kohta seuraavasti:
2 §
Kunnanhallituksen on viipymättä saatettava suojelukohteeksi määräämisestä ja sen rajoista annettu valtioneuvoston päätös kunnassa yleisesti tiedoksi kuulutuksella julkisten kuulutusten ilmoitustaululla.
13 §
Rakennusluvan myöntävä viranomainen voi myöntää poikkeuksia väestönsuojalle tässä asetuksessa tai asianomaisen ministeriön antamissa rakenteellisissa määräyksissä asetetuista teknisistä vaatimuksista, jos siihen on perusteltu syy eikä poikkeuksen tekeminen olennaisesti heikennä suojautumisen edellytyksiä.
18 §
Asianomaisen ministeriön tehtävänä on huolehtia väestönsuojelun yleissuunnittelusta ja järjestelystä sekä johtaa ja valvoa väestönsuojelutoimenpiteitä ja siinä tarkoituksessa erityisesti:
huolehtia säteilyvalvonnan kehittämisestä, yleisjohdosta ja yhteensovittamisesta;
22 §
Valtion, kuntien ja kuntayhtymien viranomaiset sekä muut julkiset yhteisöt ovat velvolliset huolehtimaan niille soveltuvista väestönsuojelutehtävistä, niiden suunnittelusta ja valmistelusta seuraavasti:
säteilyturvakeskus säteilyn vahingollisten vaikutusten estämisestä ja rajoittamisesta, säteilyn ja ydinenergian käytön turvallisuusvalvontaan liittyvistä asioista sekä asianomaisen ministeriön vahvistamien tavoitteiden mukaisesti valtakunnallisen säteilyvalvonnan ylläpitotehtävistä sekä niihin liittyvistä käytännön yhteensovittamis- ja kehittämistehtävistä;
31 §
Tarkemmat määräykset tämän asetuksen soveltamisesta antaa asianomainen ministeriö.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä helmikuuta 1996.
Helsingissä 18 päivänä joulukuuta 1995
Tasavallan Presidentti MARTTI AHTISAARISisäasiainministeriJan-Erik Enestam