147/1995
Dokumentin versiot
Annettu Helsingissä 3 päivänä helmikuuta 1995
Laki arpajaisverolain 2 §:n muuttamisesta
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan 26 päivänä kesäkuuta 1992 annetun arpajaisverolain (552/92) 2 §:n 1 momentin 1 kohta ja 2 momentti seuraavasti:
2 §
Arpajaisillatarkoitetaan:
1) arpajaislainsäädännössä tarkoitettuja tavara- ja raha-arpajaisia, bingopeliä, veikkausta, vedonlyöntiä ja totopeliä sekä sellaisten peliautomaattien, pelien ja pelilaitteiden pitämistä, joista voi voittona saada rahaa, tavaraa taikka rahaan tai tavaraan vaihdettavissa olevia pelimerkkejä;
Arpajaisten tuotolla tarkoitetaan arpojen myynnistä kertynyttä kokonaistuloa ja arvontaan, veikkaukseen, vedonlyöntiin sekä totopeliin osallistumiseksi suoritettujen rahapanosten yhteismäärää. Peliautomaattien, pelien ja pelilaitteiden tuotolla tarkoitetaan rahapanosten yhteismäärän ja pelaajille maksettujen voittojen erotusta.
Tämä laki tulee voimaan 15 päivänä helmikuuta 1995.
HE 274/94HaVM 15/94
SuVM 4/94
Helsingissä 3 päivänä helmikuuta 1995
Tasavallan Presidentti
MARTTI AHTISAARI
Sisäasiainministeri
Mauri Pekkarinen