Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1098/1994

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Laki kotimaisesta öljykasvituotannosta annetun lain muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Laki
Antopäivä

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan kotimaisesta öljykasvituotannosta 3 päivänä elokuuta 1992 annetun lain ( 675/92 ) 1 §:n 1 momentti ja 6 §:n 1 momentti sekä

lisätään lakiin uusi 2 a ja 4 a § seuraavasti:

1 §Yleiset säännökset

Kotimaisen öljykasvituotannon turvaamiseksi maksetaan valtion talousarvion puitteissa hinnanalennuskorvausta ja vuonna 1994 korvausta ylimääräisistä hankintakustannuksista sen mukaan kuin tässä laissa säädetään.


2 a  §Hinnanalennuskorvauksen määrä vuonna 1994

Poiketen siitä, mitä muualla tässä laissa on säädetty hinnanalennuskorvauksesta ja sen maksamisesta, voidaan satovuoden 1994/95 öljykasvisadon osalta maksaa hinnanalennuskorvausta ja korvausta ylimääräisistä hankintakustannuksista enintään 360 miljoonaa markkaa siten, että korvaukset maksetaan kokonaisuudessaan vuoden 1994 loppuun mennessä.

4 a  §Ylimääräisistä hankintakustannuksista maksettava korvaus

Hinnanalennuskorvauksen maksamista varten valtion talousarvioon osoitetuista varoista voidaan satovuoden 1994/95 osalta maksaa korvausta myös öljykasvinsiementen ylimääräisistä hankintakustannuksista enintään 2,2 miljoonaa markkaa. Maa- ja metsätalousministeriö vahvistaa korvauksen perusteet sekä antaa ohjeet korvauksen hakemisesta.

Mitä tässä laissa on säädetty hinnanalennuskorvauksesta, on soveltuvin osin noudatettava myös ylimääräisistä hankintakustannuksista maksettavaan korvaukseen.

6 §Hinnanalennuskorvauksen ottaminen valtion talousarvioon

Tässä laissa tarkoitettujen hinnanalennuskorvausten ja ylimääräisten hankintakustannuskorvausten maksamista varten osoitetaan valtion talousarvioon vuonna 1994 431 miljoonaa markkaa.



Tämä laki tulee voimaan 14 päivänä joulukuuta 1994.

HE 260/94

MmVM 27/94

Helsingissä 8 päivänä joulukuuta 1994

Tasavallan Presidentti MARTTI AHTISAARIMaa- ja metsätalousministeri Mikko Pesälä

Sivun alkuun