271/1992
Dokumentin versiot
Annettu Helsingissä 27 päivänä maaliskuuta 1992
Laki pakkokeinolain 1 ja 2 luvun muuttamisesta
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan 30 päivänä huhtikuuta 1987 annetun pakkokeinolain (450/87) 1 luvun 3 §:n 1 momentin 2 kohta ja 2 luvun 1 § seuraavasti:
1 luku
Kiinniottaminen, pidättäminen ja vangitseminen
3 §
Pidättämisen edellytykset
Rikoksesta todennäköisin syin epäilty saadaan pidättää:
2) jos rikoksesta on säädetty lievempi rangaistus kuin kaksi vuotta vankeutta, mutta siitä säädetty ankarin rangaistus on enemmän kuin vuosi vankeutta tai jos rikos on luvaton käyttö ja epäillyn olojen tai muiden seikkojen perusteella on todennäköistä, että hän:
a) lähtee pakoon taikka muuten karttaa esitutkintaa, oikeudenkäyntiä tai rangaistuksen täytäntöönpanoa;
b) vaikeuttaa asian selvittämistä hävittämällä, turmelemalla, muuttamalla tai kätkemällä todistusaineistoa taikka vaikuttamalla todistajaan, asianomistajaan, asiantuntijaan tai rikoskumppaniinsa; taikka
c) jatkaa rikollista toimintaa;
2 luku
Matkustuskielto
1 §
Matkustuskiellon edellytykset
Rikoksesta todennäköisin syin epäilty saadaan määrätä pidättämisen tai vangitsemisen sijasta matkustuskieltoon, jos rikoksesta säädetty ankarin rangaistus on enemmän kuin vuosi vankeutta tai jos rikos on luvaton käyttö ja epäillyn olojen taikka muiden seikkojen perusteella on todennäköistä, että hän:
1) lähtee pakoon taikka muuten karttaa esitutkintaa, oikeudenkäyntiä tai rangaistuksen täytäntöönpanoa; tai
2) jatkaa rikollista toimintaa.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä huhtikuuta 1992.
Hallituksen esitys 153/91Lakivaliok. miet. 1/92
Helsingissä 27 päivänä maaliskuuta 1992
Tasavallan Presidentti
Mauno Koivisto
Oikeusministeri
Hannele Pokka