855/1987
Dokumentin versiot
Annettu Helsingissä 13 päivänä marraskuuta 1987
Asetus ajoneuvojen katsastuksesta ja rekisteröinnistä annetun asetuksen muuttamisesta
Liikenneministerin esittelystä muutetaan ajoneuvojen katsastuksesta ja rekisteröinnistä 26 päivänä maaliskuuta 1982 annetun asetuksen (234/82) 37§:n 1 momentti sekä 45§ näin kuuluviksi:
37 §
1. Väliaikaisesta rekisteröinnistä annetaan todistus, joka on voimassa rekisteröintiä seuraavana vuonna rekisteröintipäätöksen tekemistä vastaavan kalenterikuukauden loppuun. Aikaisemmin rekisterissä olleelle ajoneuvolle annettava todistus on kuitenkin voimassa vain Suomesta rekisteröintimaahan suoritettavan siirtokuljetuksen tarvitseman ajan.
45 §
1. Muussa maassa rekisterissä oleva omaa käyttöä varten Suomeen tuotu ajoneuvo on sen omistajan tai maahantuoneen henkilön ilmoitettava rekisteröitäväksi Suomessa 30 päivän kuluessa tullikäsittelystä,
a) kun ajoneuvon maahantuonut henkilö asuu vakinaisesti Suomessa tai
b) kun ajoneuvon omistaja asettuu vakinaisesti asumaan Suomeen.
2. Mikäli 1 momentissa tarkoitettua ajoneuvoa käytetään Suomessa liikenteessä ennen täällä tapahtuvaa rekisteröintiä, on sen soveltuvin osin täytettävä 42§:n 2 momentissa tai vastaavasti 43§:n 2 momentissa mainitut edellytykset.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä joulukuuta 1987.
Tämän asetuksen voimaantuloajankohtana väliaikaisesti rekisteröitynä olevien ajoneuvojen rekisteröintitodistuksen voimassaoloa saadaan jatkaa siten, että rekisteröintiaika yhteensä vastaa tämän asetuksen 37§:n 1 momentin mukaista voimassaoloaikaa.
Helsingissä 13 päivänä marraskuuta 1987
Tasavallan Presidentti
Mauno Koivisto
Liikenneministeri
Pekka Vennamo