Laki raskauden keskeyttämisestä annetun lain muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan 24 päivänä maaliskuuta 1970 raskauden keskeyttämisestä annetun lain ( 239/70 ) 1 §:n 3 kohta ja 3 §:n 1 momentti näin kuuluviksi:
1§
Raskaus voidaan tämän lain säännöksiä noudattaen naisen pyynnöstä keskeyttää:
kun hänet on saatettu raskaaksi olosuhteissa, joita tarkoitetaan rikoslain 20 luvun 1 tai 2 §:ssä, 5 §:n 1 momentissa tai 7 §:ssä;
3§
Kun nainen on saatettu raskaaksi olosuhteissa joita tarkoitetaan rikoslain 20 luvun 1 tai 2 §:ssä tai 5 §:n 1 momentissa, ei raskautta saa keskeyttää, ellei rikoksesta ole nostettu syytettä tai sitä ole ilmoitettu syytteeseen pantavaksi taikka rikoksen tapahtumista asian johdosta toimitetun poliisitutkinnan perusteella ole pidettävä ilmeisenä.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä helmikuuta 1971.
Helsingissä 15. päivänä tammikuuta 1971
Tasavallan Presidentti Urho Kekkonen Vt. oikeusministeri Kristian Gestrin