Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

475/1966

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Muutos Eduskunnan pankkivaltuusmiesten johtosääntöön.

Säädöksen tyyppi
Johtosääntö
Antopäivä

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Eduskunta on 29 päivänä kesäkuuta 1966 päättänyt

muuttaa ja vahvistaa Eduskunnan 2 päivänä maaliskuuta 1926 vahvistaman pankkivaltuusmiesten johtosäännön 14 §:n, sellaisena kuin se on muutettu Eduskunnan päätöksellä 4 päivältä marraskuuta 1955 ( 445/55 ), näin kuuluvaksi:

14 §.

Pankkivaltuusmies, joka on velvollinen olemaan osallisena kaikissa valtuusmiesten käsiteltävinä olevissa asioissa, saa pankin varoista vuotuista palkkiota kaksituhattasata markkaa ja matkakulujen korvauksen. Muut pankkivaltuusmiehet saavat vuotuista palkkiota tuhatkuusisataa markkaa ja matkakulujen korvauksen. Puheenjohtajalle suoritetaan lisäksi tuhannensadan markan suuruinen vuotuinen palkkio. Pankkivaltuusmiesten palkkio suoritetaan kuukausittain jälkeenpäin. Jos pankkivaltuusmies ei jonakin kuukautena, jonka aikana pankkivaltuusmiehet ovat kokoontuneet, ole ollut saapuvilla yhdessäkään kokouksessa, ei palkkiota hänelle siltä kuukaudelta suoriteta.

Pankkivakuusmiesten sihteerin palkkion sekä heidän kansliansa tarverahat määräävät valtuusmiehet.

Helsingissä 16 päivänä syyskuuta 1966.

Tasavallan Presidentti Urho Kekkonen.Valtiovarainministeri Mauno Koivisto.

Sivun alkuun