1140/2005

Given i Helsingfors den 16 december 2005

Finansministeriets förordning om skattefrihet för priser vid konsttävlingar år 2006

Finansministeriet har på föredragning från undervisningsministeriet med stöd av 83 § i inkomstskattelagen av den 30 december 1992 (1532/1992) beslutat:

1 §

De tävlingar som nämns i denna förordning är sådana i 83 § i inkomstskattelagen avsedda nationella eller internationella, i konstnärligt hänseende betydelsefulla tävlingar på konstens område som anordnas under år 2006 och i vilka priserna inte anses som skattepliktig inkomst.

2 §
Filmkonst

Kortfilmstävlingen Arktisen upeeta, anordnad av Nordic Glory Festival ry,

Filmtävlingen vid Uleåborgs internationella barnfilmsfestival, anordnad av Oulun elokuvakeskus ry,

Den inhemska musikvideotävling som anordnas av Oulun musiikkivideofestivaalit ry,

Tävlingen Pikku karhu – Lilla björn för barnfilmer, anordnad av Pohjoinen elokuva- ja mediakeskus POEM,

Risto Jarva-pristävlingen vid Tammerfors filmfestival, anordnad av Tampereen elokuvajuhlat – Tampere Film Festival ry och Finlands filmstiftelse,

Den internationella tävling som anordnas av Tampereen elokuvajuhlat – Tampere Film Festival ry,

Tävlingen Prix UIP Tampere, anordnad av Tampereen elokuvajuhlat – Tampere Film Festival ry och European Film Academy,

Kortfilmstävlingen Jameson Short Film Award, anordnad av Tampereen elokuvajuhlat – Tampere Film Festival ry,

Den inhemska tävling som anordnas av Tampereen elokuvajuhlat – Tampere Film Festival ry för högst 30 minuter långa animations-, dokumentär- och fiktionsfilmer gjorda för film, video eller dvd,

Den inhemska tävling som anordnas av Tampereen elokuvajuhlat – Tampere Film Festival ry för över 30 minuter långa animations-, dokumentär- och fiktionsfilmer gjorda för film, video eller dvd.

3 §
Litteratur

Martti Joenpolvi -novelltävlingen 2006, anordnad av Gummerus Kustannus Oy, Nuoren Voiman Liitto ry, tidningen Apu, Stora Enso Abp och Rank Xerox Oy,

Skrivtävlingen Tiina 2006, anordnad av Karisto Oy,

Den första romantävlingen vid Kouvolan Dekkaripäivät, anordnad av stadsbiblioteket och medborgarinstitutet i Kouvola,

J.H. Erkko -skrivtävlingen, anordnad av Mikkelin ammattikorkeakouluyhtymä, Suomen Nuoriso-opisto och Suomen Nuorisoseurojen Liitto ry,

Den skrivtävling för ungdomspjäser som anordnas av Satakunnan Nuorisoseurojen Liitto ry och Suomen Nuorisoseurojen Liitto ry,

Arvid Mörne -tävlingen, anordnad av Svenska Folkskolans Vänner,

Solveig von Schoultz -tävlingen, anordnad av Svenska Folkskolans Vänner,

Science fiction- och fantasinovelltävlingen, anordnad av Tampereen Science Fiction Seura ry,

Sagoskrivtävlingen Maaemon helmasta, anordnad av Vesaisten Keskusliitto ry och Maaseudun Sivistysliitto ry.

4 §
Bildkonst

Tävlingen om formgivning av Riksdagens 100-årsjubileumsmedalj, anordnad av Riksdagens tillbyggnads konstanskaffningskommitté,

Tävlingen för planerandet av ett minnesmärke över Arvo Ylppö, anordnad av Suomen Lääkäriliitto – Finlands Läkarförbund ry,

2006-års tävling för medaljkonst som anordnas av Suomen Mitalitaiteen Kilta – Gillet för Medaljkonst i Finland ry och kommissionen för J.V. Snellman 200 år,

Den nationella bildkonsttävlingen för unga konstnärer, anordnad av Taidekeskus Salmela,

Tävlingen The International Competition 2006 for the Composition of an Original Painting, anordnad av The Alexander S. Onassis Public Benefit Foundation.

5 §
Formgivning

Nordiska serietävlingen i Kemi 2006, anordnad av Serieföreningen i Kemi,

Den konstindustriella formgivningstävlingen "Muotoilu, kohtaa käyttäjä!", anordnad av Marimekko Abp.

6 §
Scenkonst

Veikko Sinisalo -tävlingen för unga recitatörer, anordnad av Suomen Lausujain Liitto ry, Veikko Sinisalos stipendiefond och Kajaanin Runoviikko ry,

Den skrivtävling för barnpjäser som anordnas av Työväen Näyttämöiden Liitto ry.

7 §
Miljökonst

Den allmänna planeringstävlingen för Kirkkojärven koulu, anordnad av Esbo stad,

Idétävlingen gällande detaljplanen för området Yli-Lemu, anordnad av S:t Karins stad,

Den allmänna idétävlingen för området Ranta-kartano, anordnad av Lahtis stad,

Den allmänna idétävlingen gällande Hiidensalmi, anordnad av Lojo stad,

Tävlingen Puupalkinto 2006, anordnad av Puuinformaatio ry,

Planeringstävlingen för en tilläggsbyggnad till Lappia-huset, anordnad av Rovaniemi stad,

Planeringstävlingen gällande ett samekulturcentrum, anordnad av sametinget, justitieministeriet och Senatfastigheter,

Landskapsarkitekturtävling gällande centralpark och gågata i Dickursby, anordnad av Vanda stad och Finlands landskapsarkitektförbund MARK rf,

Planeringstävling gällande Dickursby kyrka, anordnad av Vanda kyrkliga samfällighet,

Huomispäivän asuminen -tävlingen för studerande, anordnad av WWF Finland, Rakennustietosäätiö, miljöministeriet, VVO-yhtymä Oyj och Esbo stad, Tekniska högskolan, Tammerfors tekniska universitet och arkitektavdelningen vid universitetet i Uleåborg.

8 §
Tonkonst

Kompositionstävlingen Grex Musicus 15 år, anordnad av Grex Musicus ry,

Tävlingen Lady Summertime Jazz Singer Contest, anordnad av tidningen Jazzrytmit, Jazzaimaa ry och semesteranläggningen Lautsian lomakeskus,

Den sångtävling i Kangasniemi som anordnas av Kangasniemen Musiikinystävät ry,

Folkmusikgruppen Tallaris tävling för komposition av Tallaris 20-årsjubileumsmarsch,

Den violintävling i Jyväskylä som anordnas av Keski-Suomen konservatorion säätiö, Jyväskylän ammattikorkeakoulu och Jyväskylän Sinfonia,

Tävlingen vid Kotka sjömansvisfestival 2006, anordnad av Kotka stad,

Den nationella kompositions- och texttävlingen för populärmusik Saimaan Sävel 2006, anordnad av Villmanstrand stad,

Den nationella sångtävlingen i Villmanstrand, anordnad av Villmanstrand stad,

Den internationella tubatävlingen i Lieksa, anordnad av Lieksan Vaskiviikon kannatusyhdistys ry,

Trubadurtävlingen Tahtiralli, anordnad av Nokia stad,

Schlager-karaoketävlingen Tapsan Tahdit, anordnad av Nokia stad,

Tävlingen Iskelmä-Finlandia, anordnad av Nokia stad,

Tävlingen Nordic V Lied Competition, anordnad av Pentti Koskimies lied-kilpailun kannatusyhdistys ry,

Den nationella tävlingen för liedpianister, anordnad av Pieksämäki stad och Kangasniemen Musiikinystävät ry,

Tävlingen Rocklyriikkakilpailu 2006, anordnad av Rytmi-instituutin kannattajayhdistys ry, Kyösti Vilkuna-seura ry, Seinäjoen elävän musiikin yhdistys Selmu ry och föreningen för levande musik Ämyri ry i Lappo,

Barnsångtävlingen Vuoden uusi lastenlaulu 2006, anordnad av Salo – Lasten Laulukaupunki ry,

Tävlingen Hopeinen Harmonikka, anordnad av Sata-Häme Soi ry, Finlands Dragspelsförbund rf och Rundradion/TV 2,

Dragspelstävlingen Kultainen Harmonikka, anordnad av Sata-Häme Soi ry, Finlands Dragspelsförbund rf och Rundradion/TV 2,

Den internationella dragspelstävlingen Primus Ikaalinen, anordnad av Sata-Häme Soi ry, Finlands Dragspelsförbund rf och Rundradion/TV 2,

Tangosångtävlingen, anordnad av Seinäjoen Tangomarkkinat Oy,

Kompositions- och texttävlingen gällande tangomelodier, anordnad av Seinäjoen Tangomarkkinat Oy, MTV Ab och Suomen Mediamusiikki Oy,

Den andra Harald Andersén -tävlingen för kammarkörer, anordnad av Sibelius-Akademin,

Tävlingen Sata suomalaista äänimaisemaa, anordnad av Suomen Akustisen Ekologian Seura ry, Finska litteratursällskapet, Rundradion, Tampereen ammattikorkeakoulu, Åbo universitet, Åbo Akademi, Sibeliusmuseet och Tammerfors universitet,

Den altviolintävling i Tammerfors som anordnas av Suomen Alttoviuluseura ry, Tampereen konservatorio och Pirkanmaan ammattikorkeakoulu,

Den finländska uttagningstävlingen till den nordiska ensembletävlingen Young Nordic Jazz Comets, anordnad av Finlands Jazzförbund rf,

Kronoby visfestivals vistävling "Visor i vinden" som anordnas av Tondiktarna rf,

Nordkalottens öppna tävling i underhållningsmusik på dragspel, anordnad av Torneå stad och Haparanda stad,

Nordisk tävling för komposition av körmusik, anordnad av Åbo konservatorium,

Åbo cellotävling, anordnad av Musikaliska Sällskapet i Åbo rf,

Den tredje Jorma Panula -kapellmästartävlingen anordnad av Viljo och Maire Vuorio-stiftelsen och Vasa stad.

9 §
Danskonst

Den tionde nationella koreografitävlingen Uudet tanssit, anordnad av Kajana stad,

Tävlingen Arktiset Askeleet, anordnad av Oulun ammattikorkeakoulu och Oulun läänin Tanssialan Tuki ry,

FM-tävlingen i dansbanetango, anordnad av Seinäjoen Tangomarkkinat Oy,

VM-tävlingen i dansbanetango, anordnad av Seinäjoen Tangomarkkinat Oy.

10 §
Fotografikonst

Tidningen Kameralehtis tävling "Omat Kuvat – vuoden kuvaaja", anordnad av Kameraseura ry,

Tävlingen Kameralehden suurkilpailu 2006, anordnad av Kameraseura ry,

Tävlingen Tio i topp – de internationellt sett mest framgångsrika fotograferna, anordnad av Kameraseura ry,

Tävlingen Årets naturbild 2006, anordnad av Finlands Naturfotografer rf,

Tävlingen Fotofinlandia 2006, anordnad av Finlands Foto-organisationers Centralförbund Finnfoto rf.

11 §
Ikraftträdande

Denna förordning träder i kraft den 1 januari 2006. Förordningen tillämpas vid beskattningen för 2006.

Helsingfors den 16 december 2005

Andra finansminister
Ulla-Maj Wideroos

Regeringsråd
Kirsi Seppälä

Finlex ® är en offentlig och gratis internettjänst för rättsligt material som ägs av justitieministeriet.
Innehållet i Finlex produceras och upprätthålls av Edita Publishing Ab. Varken justitieministeriet eller Edita svarar för eventuella fel i innehållet i databaserna, för den omedelbara eller medelbara skada som orsakas av att felaktig information används eller för avbrott i användningen av eller andra störningar i Internet.