28.11.2011

Poliisi - Esitutkinta

Poliisilaitoksen menettely

Rikosilmoituksen tehnyt kantelija arvosteli poliisilaitoksen menettelyä tutkinnasta tiedottamisessa. Kantelija oli noin vuoden kuluttua rikosilmoituksensa tekemisestä tiedustellut poliisilaitokselta, mitä hänen asialleen kuului. Tällöin hänelle oli kerrottu, että syyttäjä oli jo ottanut kantaa asiaan. Kantelija otti yhteyttä syyttäjänvirastoon ja sai tietää, että kihlakunnansyyttäjä oli jo puoli vuotta aiemmin poliisin tutkinnanjohtajan esityksestä tehnyt päätöksen esitutkinnan lopettamisesta.

Esitutkintalain 47 §:n mukaan tutkinnanjohtajan on huolehdittava siitä, että päätöksestä, jolla esitutkinta jätetään toimittamatta tai jolla se keskeytetään tai lopetetaan, viipymättä ilmoitetaan asianomistajille ja esitutkinnassa asianosaisina kuulustelluille, jollei sitä ole pidettävä tarpeettomana.

Poliisiviranomaiset myönsivät selvityksissään, että kantelijalle olisi tullut viipymättä ilmoittaa rikosasian tutkinnan lopettamisesta. Ilmoitusta ei ollut kuitenkaan tehty. Syyksi tähän kerrottiin, että rikostutkija, jonka tehtäviin ilmoittamiseen liittyvät alkutoimenpiteet olisivat kuuluneet, oli siirtynyt vuorotteluvapaalle asian jäädessä hoitamatta. Poliisipäällikkö ilmoitti, että kantelussa mainittuun asiaan tullaan kiinnittämään huomiota poliisilaitoksen sisäisessä koulutuksessa.

Apulaisoikeuskansleri kiinnitti poliisilaitoksen esimiestehtävissä työskentelevien poliisimiesten, erityisesti poliisipäällikön ja tutkinnanjohtajana toimineen rikoskomisarion, huomion esimiesten velvollisuuteen huolehtia siitä, etteivät poliisimiesten pitempiaikaiset lomat ja muut poissaolot johda kiireellisten virkatehtävien laiminlyönteihin.

Finlex ® on oikeusministeriön omistama oikeudellisen aineiston julkinen ja maksuton Internet-palvelu.
Finlexin sisällön tuottaa ja sitä ylläpitää Edita Publishing Oy. Oikeusministeriö tai Edita eivät vastaa tietokantojen sisällössä mahdollisesti esiintyvistä virheistä, niiden käytöstä käyttäjälle aiheutuvista välittömistä tai välillisistä vahingoista tai Internet-tietoverkossa esiintyvistä käyttökatkoista tai muista häiriöistä.