86/1986
Dokumentin versiot
Annettu: 1.12.1986
Asetus Asetus Pakistanin kanssa tehdyn eräiden tekstiilituotteiden Pakistanista tapahtuvan tuonnin rajoittamista ja valvomista koskevan sopimuksen voimaansaattamisesta
Ulkoasiainministeriön toimialaan kuuluvia asioita käsittelemään määrätyn ministerin esittelystä säädetään maan ulkomaankaupan ja taloudellisen kasvun turvaamisesta 15 päivänä helmikuuta 1974 annetun lain (157/74) 1 ja 3 §:n nojalla:
1 §
Islamabadissa 19 päivänä lokakuuta 1986 Suomen ja Pakistanin välillä allekirjoitettu eräiden tekstiilituotteiden Pakistanista tapahtuvan tuonnin rajoittamista ja valvomista koskeva sopimus on voimassa 1 päivästä heinäkuuta 1986 niin kuin siitä on sovittu.
2 §
Tullilaitoksen tehtävänä on seurata edellä mainitun sopimuksen nojalla tapahtuvaa tavaroiden maahantuontia.
3 §
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä joulukuuta 1986.
Helsingissä 21 päivänä marraskuuta 1986