Olet tässä: Finlex » Valtiosopimukset » Valtiosopimukset » 1961 » 13/1961

Valtiosopimukset

Valtiosopimusten suomenkielisessä tekstitietokannassa ovat voimassa olevien sopimusten tekstit sekä voimaansaattamislakien ja -asetusten tekstit. Tietokanta perustuu säädöskokoelman sopimussarjan aineistoon.

Pikahaku

Haku sopimusteksteistä esim. lentoliik* ja turval*, haku numerolla esim. 4/2004.

13/1961

Asetus

Asetus Suomen ja Ison-Britannian kesken viisumivapaudesta tehdyn sopimuksen voimaansaattamisesta.

Ulkoasiainministerin esittelystä säädetään:

1 §.

Suomen ja Ison-Britannian kesken Helsingissä 5 päivänä toukokuuta 1961 noottienvaihdolla tehty sopimus viisumivapaudesta on voimassa niinkuin siitä on sovittu.

2 §.

Tällä asetuksella kumotaan Suomen ja Ison-Britannian kesken maahantuloleimausten poistamisesta tehdyn sopimuksen voimaansaattamisesta 17 päivänä joulukuuta 1954 annettu asetus (467/54) sekä Suomen ja Ison-Britannian väliseen maahantuloleimausten poistamista koskevaan sopimukseen tehdyn muutoksen voimaansaattamisesta 30 päivänä heinäkuuta 1958 annettu asetus (342/58).

Helsingissä 2 päivänä kesäkuuta 1961.