Valtioneuvoston asetus vuodelta 2023 maksettavasta tuotantosidonnaisesta tulotuesta annetun valtioneuvoston asetuksen 27 ja 29 §:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti
muutetaan vuodelta 2023 maksettavasta tuotantosidonnaisesta tulotuesta annetun valtioneuvoston asetuksen ( 1383/2022 ) 27 ja 29 § seuraavasti:
27 §Tärkkelysperunapalkkion määrä
Tärkkelysperunapalkkiota myönnetään tukialueilla AB ja C enintään 650 euroa hehtaaria kohden. Tukialueilla AB ja C tärkkelysperunapalkkiota voidaan myöntää enintään 3,7 miljoonaa euroa. Jos hyväksyttävien hakemusten perusteella laskettava palkkion määrä ylittää tai alittaa edellä mainitun enimmäismäärän, palkkion määrää pienennetään vastaavasti suhteessa ylittymiseen tai suurennetaan suhteessa alittumiseen.
29 §Erikoiskasvipalkkion määrä
Erikoiskasvipalkkiota myönnetään tukialueilla AB ja C enintään 115 euroa hehtaaria kohden. Liitteessä mainituista avomaanvihanneksista myönnetään erikoiskasvipalkkiota tukialueella AB enintään 115 euroa hehtaarilta.
Tukialueilla AB ja C erikoiskasvipalkkiota voidaan myöntää enintään 13,2 miljoonaa euroa. Jos hyväksyttävien hakemusten perusteella laskettava palkkion määrä ylittää tai alittaa edellä mainitun enimmäismäärän, palkkion määrää pienennetään vastaavasti suhteessa ylittymiseen tai suurennetaan suhteessa alittumiseen.
Tämä asetus tulee voimaan 4 päivänä joulukuuta 2023.
Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EU) 2021/2115 (32021R2115) EUVL L 435, 6.12.2021, s. 1
Helsingissä 30.11.2023
Maa- ja metsätalousministeriSari EssayahNeuvotteleva virkamiesSuvi Ruuska