Valtioneuvoston asetus ympäristöministeriöstä annetun valtioneuvoston asetuksen muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Suomen säädöskokoelma
- Säädösteksti
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti
muutetaan ympäristöministeriöstä annetun valtioneuvoston asetuksen ( 1286/2015 ) 5, 6 ja 7 § sekä 8 §:n 1 momentti, sellaisina kuin ne ovat, 5 § osaksi asetuksessa 1035/2021 sekä 6 ja 7 § sekä 8 §:n 1 momentti asetuksessa 1035/2021, seuraavasti:
5 §Työn järjestäminen
Ympäristöministeriössä on luontoympäristöosasto, rakennetun ympäristön osasto, ilmasto- ja ympäristönsuojeluosasto ja konserniohjaus ja kansainväliset asiat -osasto sekä viestinnän tulosalue ja kansliapäällikön esikunta. Osastojen ja tulosalueen tehtävistä sekä toiminnan muusta järjestämisestä säädetään ympäristöministeriön työjärjestyksessä.
Ministeriön työjärjestyksessä säädetään myös ministeriön hallinnonalan ohjauksesta, ministeriön johtamisesta ja johtoryhmistä, johtavien virkamiesten tehtävistä ja sijaisista, henkilöstön sijoittamisesta, asioiden valmistelusta sekä siitä, kenen virkamiehen ratkaistavaksi asia kuuluu.
Osaston, tulosalueen ja kansliapäällikön esikunnan sisäisestä organisaatiosta ja henkilökunnan tehtävistä määrätään tarkemmin osaston, tulosalueen tai kansliapäällikön esikunnan hallinnollisissa määräyksissä, jotka osaston tai tulosalueen päällikkö taikka kansliapäällikkö vahvistaa.
6 §Johtavat virkamiehet
Ministeriössä on kansliapäällikkö. Osaston päällikkönä on ylijohtaja. Viestinnän tulosalueen päällikkönä on viestintäjohtaja. Johtavia virkamiehiä ovat lisäksi kansliapäällikön esikuntaan kuuluvat lainsäädäntöjohtaja, tutkimusjohtaja ja kehittämisjohtaja.
7 §Virkojen kelpoisuusvaatimukset
Kelpoisuusvaatimuksena on:
viestintäjohtajalla ylempi korkeakoulututkinto, tehtävän edellyttämä monipuolinen kokemus, käytännössä osoitettu johtamistaito ja johtamiskokemus;
hallitusneuvoksella ja hallitussihteerillä valtioneuvoston ohjesäännön (262/2003) 43 §:n 1 momentin 4 kohdassa säädetty kelpoisuus;
lainsäädäntöjohtajalla ja lainsäädäntöneuvoksella oikeustieteen muu ylempi korkeakoulututkinto kuin kansainvälisen ja vertailevan oikeustieteen maisterin tutkinto ja perehtyneisyys viran tehtäväalaan ja lainvalmisteluun sekä lainsäädäntöjohtajalla lisäksi käytännössä osoitettu johtamistaito;
tietohallintojohtajalla, tutkimusjohtajalla, kehittämisjohtajalla, henkilöstö- ja hallintojohtajalla ja muulla johtajalla ylempi korkeakoulututkinto ja perehtyneisyys viran tehtäväalaan sekä käytännössä osoitettu johtamistaito;
muulla kuin 2 ja 3 kohdassa mainitulla neuvoksella, neuvottelevalla virkamiehellä, henkilöstöpäälliköllä, talouspäälliköllä sekä viestintäpäälliköllä ylempi korkeakoulututkinto ja perehtyneisyys viran tehtäväalaan.
8 §Virkojen täyttäminen
Kansliapäällikön, ylijohtajan, viestintäjohtajan, hallitusneuvoksen, rakennusneuvoksen, kansainvälisten asiain neuvoksen, ympäristöneuvoksen, aluesuunnitteluneuvoksen, asuntoneuvoksen, lainsäädäntöjohtajan, lainsäädäntöneuvoksen, tarkastusneuvoksen, tietohallintojohtajan, tutkimusjohtajan, kehittämisjohtajan, henkilöstö- ja hallintojohtajan, muun johtajan, neuvottelevan virkamiehen ja hallitussihteerin nimittämisestä säädetään valtioneuvoston ohjesäännössä. Valtioneuvosto nimittää myös henkilöstöpäällikön, talouspäällikön ja viestintäpäällikön.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2023.
Helsingissä 10.11.2022
Ympäristö- ja ilmastoministeriMaria OhisaloHenkilöstöpäällikköHeidi Sederholm