Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

76/2022

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Verohallinnon päätös maksujärjestelyssä noudatettavasta menettelystä annetun päätöksen 4 §:n muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Päätös
Antopäivä
Julkaisupäivä
Suomen säädöskokoelma
Säädösteksti

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Verohallinto lisää maksujärjestelyssä noudatettavasta menettelystä antamansa päätöksen (1120/2021) 4 §:ään uuden 2 momentin seuraavasti:

4 §Maksuaika


Edellä 1 momentista poiketen vakuudettoman maksujärjestelyn enimmäisaika on yli kaksi vuotta sillä perusteella, että maksujärjestelyn maksamattomat tammi-, helmi- ja maaliskuun 2022 maksuerät siirretään maksujärjestelyn loppuun aikaisemman maksuajan voimassaoloajan jälkeen maksettavina erinä. Maksuaikaa voidaan näissä maksujärjestelyissä pidentää 1 momentista poiketen, vaikka maksujärjestelyn voimassaolo päättyy myöhemmin kuin kuusi kuukautta ennen maksujärjestelyyn sisältyvien verojen vanhentumista.


Tämä päätös tulee voimaan 1 päivänä helmikuuta 2022.

Päätöstä sovelletaan maksujärjestelyihin, jotka ovat voimassa 1 päivänä helmikuuta 2022 ja maksujärjestelyn eriin, jotka ovat maksamatta 1 päivänä helmikuuta 2022.

Helsingissä 26 päivänä tammikuuta 2022

Pääjohtajan estyneenä ollessa StrategiajohtajaArto PirinenYlitarkastajaMarkus Kautto

Sivun alkuun