1421/2010
Dokumentin versiot
Annettu Helsingissä 30 päivänä joulukuuta 2010
Tasavallan presidentin asetus Tanskan, Suomen, Islannin, Norjan ja Ruotsin välillä tehdyn yleisen turvallisuussopimuksen ja sopimuksen lainsäädännön alaan kuuluvien määräysten voimaansaattamisesta annetun lain väliaikaisesta soveltamisesta
Tasavallan presidentin päätöksen mukaisesti, joka on tehty ulkoasiainministerin esittelystä, säädetään:
1 §
Tanskan, Suomen, Islannin, Norjan ja Ruotsin välillä Oslossa 7 päivänä toukokuuta 2010 tehtyä yleistä turvallisuussopimusta sovelletaan väliaikaisesti 16 päivästä tammikuuta 2011 lukien niin kuin siitä on sovittu suhteissa niihin sopimuspuoliin, jotka ovat tehneet samanlaisen ilmoituksen sopimuksen 14 artiklan 3 kappaleen mukaisesti.
Eduskunta on hyväksynyt sopimuksen 23 päivänä marraskuuta 2010 ja tasavallan presidentti 10 päivänä joulukuuta 2010. Hyväksymisestä on ilmoitettu Norjan kuningaskunnan hallitukselle 17 päivänä joulukuuta 2010.
2 §
Tanskan, Suomen, Islannin, Norjan ja Ruotsin välillä tehdyn yleisen turvallisuussopimuksen lainsäädännön alaan kuuluvien määräysten voimaansaattamisesta annettua lakia (1083/2010) sovelletaan väliaikaisesti ennen sopimuksen kansainvälistä voimaantuloa 16 päivästä tammikuuta 2011 lukien suhteissa niihin sopimuspuoliin, jotka ovat tehneet samanlaisen ilmoituksen sopimuksen 14 artiklan 3 kappaleen mukaisesti.
3 §
Sopimuksen muut kuin lainsäädännön alaan kuuluvat määräykset ovat asetuksena voimassa.
4 §
Tämä asetus tulee voimaan 16 päivänä tammikuuta 2011.
Helsingissä 30 päivänä joulukuuta 2010
Tasavallan Presidentti
TARJA HALONEN
Ministeri
Jyrki Katainen