Olet tässä: Finlex » Lainsäädäntö » Säädökset alkuperäisinä » 2010 » 495/2010

Säädökset alkuperäisinä

Alkuperäissäädösten tietokanta perustuu Suomen säädöskokoelman aineistoon. Tekstit ovat sellaisina kuin ne on julkaistu säädöskokoelmassa. Tietokanta kattaa kaikki säädökset v. 1987 alkaen ja keskeisen osan vanhemmista säädöksistä.

Pikahaku

Pikahaussa katkaisumerkki *, esim. opintotu* ja takaisinpe* Laveampi haku tai-sanalla, esim. avopuol* tai aviopuol*.

495/2010

Annettu Helsingissä 10 päivänä kesäkuuta 2010

Maa- ja metsätalousministeriön asetus

kuitupellavan ja –hampun jalostustuesta annetun maa- ja metsätalousministeriön asetuksen 7 ja 8 §:n muuttamisesta

Maa- ja metsätalousministeriön päätöksen mukaisesti

muutetaan kuitupellavan ja –hampun jalostustuesta annetun maa- ja metsätalousministeriön asetuksen (370/2008) 7 ja 8 §, sellaisina kuin ne ovat asetuksessa 372/2009, seuraavasti:

7 §
Epäpuhtaudet

Jalostustukeen oikeuttavien lyhyiden pellavakuitujen ja hamppukuitujen epäpuhtauksien ja päistäreiden suhteellinen osuus voi olla enintään kymmenen prosenttia markkinointivuosina 2009/2010―2010/2011.

8 §
Pellava- ja –hamppukuitujen yksikkömäärät

Soveltamisasetuksen 8 artiklan 3 kohdan mukainen pellava- ja hamppukuitujen yksikkömäärä on markkinointivuonna 2010/2011:

- pitkät pellavakuidut 1 600 kg/ha

- lyhyet pellavakuidut 2 400 kg/ha

- hamppukuidut 3 000 kg/ha


Tämä asetus tulee voimaan 16 päivänä kesäkuuta 2010.

Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.

Helsingissä 10 päivänä kesäkuuta 2010

Maa- ja metsätalousministeri
Sirkka-Liisa Anttila

Vanhempi hallitussihteeri
Suvi Ruuska