Olet tässä: Finlex » Lainsäädäntö » Säädökset alkuperäisinä » 2009 » 16/2009

Säädökset alkuperäisinä

Alkuperäissäädösten tietokanta perustuu Suomen säädöskokoelman aineistoon. Tekstit ovat sellaisina kuin ne on julkaistu säädöskokoelmassa. Tietokanta kattaa kaikki säädökset v. 1987 alkaen ja keskeisen osan vanhemmista säädöksistä.

Pikahaku

Pikahaussa katkaisumerkki *, esim. opintotu* ja takaisinpe* Laveampi haku tai-sanalla, esim. avopuol* tai aviopuol*.

16/2009

Annettu Helsingissä 15 päivänä tammikuuta 2009

Valtioneuvoston asetus

eläinten hyvinvoinnin tuesta vuosina 2008―2013 annetun valtioneuvoston asetuksen 9 ja 25 §:n muuttamisesta

Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty maa- ja metsätalousministeriön esittelystä,

muutetaan eläinten hyvinvoinnin tuesta vuosina 2008―2013 28 päivänä helmikuuta 2008 annetun valtioneuvoston asetuksen (130/2008) 9 §:n 3 momentti sekä

lisätään 25 §:ään uusi 2 momentti, jolloin nykyinen 2 momentti siirtyy 3 momentiksi seuraavasti:

9 §
Eläinten ruokinta ja hoito

Emakoille ja ensikoille on annettava pesäntekomateriaalia.

25 §
Voimaantulo

Jos 4 §:ssä tarkoitettu sitoumus on tehty vuonna 2008, riittää, että pykälän 2 momentin 2 ja 3 kohdassa tarkoitetut toimenpiteet toteutetaan viimeistään 30 päivänä huhtikuuta 2009.



Tämä asetus tulee voimaan 21 päivänä tammikuuta 2009.

Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.

Helsingissä 15 päivänä tammikuuta 2009

Maa- ja metsätalousministeri
Sirkka-Liisa Anttila

Hallitussihteeri
Suvi Ruuska