Olet tässä: Finlex » Lainsäädäntö » Säädökset alkuperäisinä » 2003 » 758/2003

Säädökset alkuperäisinä

Alkuperäissäädösten tietokanta perustuu Suomen säädöskokoelman aineistoon. Tekstit ovat sellaisina kuin ne on julkaistu säädöskokoelmassa. Tietokanta kattaa kaikki säädökset v. 1987 alkaen ja keskeisen osan vanhemmista säädöksistä.

Pikahaku

Pikahaussa katkaisumerkki *, esim. opintotu* ja takaisinpe* Laveampi haku tai-sanalla, esim. avopuol* tai aviopuol*.

758/2003

Annettu Helsingissä 21 päivänä elokuuta 2003

Valtioneuvoston asetus

terveydenhuollon ammattihenkilöistä annetun asetuksen 3 §:n muuttamisesta

Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty sosiaali- ja terveysministeriön esittelystä,

muutetaan terveydenhuollon ammattihenkilöistä 28 päivänä kesäkuuta 1994 annetun asetuksen (564/1994) 3 §:n 6 momentti, sellaisena kuin se on asetuksessa 293/2002, seuraavasti:

3 §
Opiskelijan toimiminen laillistetun ammattihenkilön tehtävässä

Edellä 1–5 momentissa tarkoitetuilla opiskelijoilla ei kuitenkaan ole oikeutta toimia tilapäisesti asianomaisessa laillistetun ammattihenkilön tehtävässä enää sen jälkeen, kun opintojen aloittamisesta on kulunut yli kymmenen vuotta. Erityisestä syystä tällainen opiskelija voi toimia laillistetun ammattihenkilön tehtävässä enintään 31 päivään elokuuta 2005.


Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä syyskuuta 2003.

Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.

Helsingissä 21 päivänä elokuuta 2003

Peruspalveluministeri
Liisa Hyssälä

Hallitusneuvos
Marja-Liisa Partanen