Laki pakkokeinolain 5 a luvun 3 §:n ja 6 luvun muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 5/2001 (Julkaistu 24.1.2001)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan 30 päivänä huhtikuuta 1987 annetun pakkokeinolain ( 450/1987 ) 5 a luvun 3 §:n 1 momentti, sellaisena kuin se on laissa 402/1995, sekä
lisätään 6 lukuun uusi 7 § seuraavasti:
5 a lukuTelekuuntelu, televalvonta ja tekninen tarkkailu
3 §Televalvonnan edellytykset
Kun on syytä epäillä jotakuta
rikoksesta, josta ei ole säädetty lievempää rangaistusta kuin neljä kuukautta vankeutta,
automaattiseen tietojenkäsittelyjärjestelmään kohdistuneesta rikoksesta, joka on tehty telepäätelaitetta käyttäen, laittomasta uhkauksesta, oikeudenkäytössä kuultavan uhkaamisesta tai huumausainerikoksesta, tai
edellä mainittujen rikosten rangaistavasta yrityksestä,
esitutkintaviranomaiselle voidaan antaa lupa kohdistaa televalvontaa epäillyn hallussa olevaan tai hänen oletettavasti muuten käyttämäänsä teleliittymään taikka tilapäisesti sulkea tällainen liittymä, jos televalvonnalla saatavilla tiedoilla tai teleliittymän sulkemisella voidaan olettaa olevan erittäin tärkeä merkitys rikoksen selvittämiselle.
6 lukuMuut pakkokeinot
7 §Peitetoiminta ja valeosto
Peitetoiminnasta ja valeostosta säädetään poliisilaissa siltäkin osin kuin niitä voidaan käyttää rikosten selvittämisessä.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä maaliskuuta 2001.
HaVM 17/2000
EV 171/2000
Helsingissä 19 päivänä tammikuuta 2001
Tasavallan Presidentti TARJA HALONENSisäasiainministeri Ville Itälä