Laki tuomareiden nimittämisestä annetun lain muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 167/2000 (Julkaistu 27.12.2000)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan 25 päivänä helmikuuta 2000 tuomareiden nimittämisestä annetun lain ( 205/2000 ) 1 §:n 2 momentti, 7 §:n 2 momentti sekä 18 §:n 1 ja 2 momentti seuraavasti:
1 §Lain soveltamisala
Tässä laissa tarkoitettuja tuomarinvirkoja ovat:
korkeimman oikeuden presidentin ja jäsenen virat;
korkeimman hallinto-oikeuden presidentin ja jäsenen virat;
hovioikeuden presidentin, hovioikeudenlaamannin ja hovioikeudenneuvoksen virat;
käräjäoikeuden laamannin ja käräjätuomarin virat;
hallinto-oikeuden ylituomarin ja hallinto-oikeustuomarin virat;
vakuutusoikeuden vakuutusylituomarin, vanhemman vakuutustuomarin ja nuoremman vakuutustuomarin virat;
työtuomioistuimen presidentin ja työtuomioistuinneuvoksen virat;
markkinatuomioistuimen ylituomarin virka; sekä
maaoikeutena toimivan käräjäoikeuden maaoikeusinsinöörin virat.
7 §Tuomarinvalintalautakunnan asettaminen ja kokoonpano
Tuomarinvalintalautakunnassa on puheenjohtajana korkeimman oikeuden valitsema jäsen ja varapuheenjohtajana korkeimman hallinto-oikeuden valitsema jäsen. Muina jäseninä on yksi hovioikeuden presidentti, yksi hallinto-oikeuden ylituomari, yksi käräjäoikeuden laamanni, yksi hovioikeudenlaamanni tai hovioikeudenneuvos, yksi käräjätuomari, yksi hallinto-oikeustuomari ja yksi hallinto-oikeustuomari tai 1 §:n 2 momentin 6―8 kohdassa mainitun erityistuomioistuimen tuomari, yksi asianajaja, yksi yleinen syyttäjä ja yksi oikeustieteellistä tutkimusta ja opetusta edustava jäsen. Kullakin jäsenellä on henkilökohtainen varajäsen.
18 §Muiden tuomareiden nimittäminen määräajaksi
Korkein oikeus nimittää vuodeksi tai sitä pidemmäksi määräajaksi hovioikeuden esityksestä tuomarin hovioikeuteen, käräjäoikeuden laamannin esityksestä tuomarin käräjäoikeuteen ja maaoikeusinsinöörin maaoikeutena toimivaan käräjäoikeuteen sekä vakuutusoikeuden esityksestä tuomarin vakuutusoikeuteen.
Vuotta lyhyemmäksi määräajaksi nimittää
tuomarin hovioikeuteen enintään kahden kuukauden määräajaksi hovioikeuden presidentti sekä kahta kuukautta pidemmäksi ajaksi hovioikeus;
tuomarin ja maaoikeusinsinöörin käräjäoikeuteen käräjäoikeuden laamanni.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä maaliskuuta 2001.
LaVM 10/2000
EV 169/2000
Helsingissä 21 päivänä joulukuuta 2000
Tasavallan Presidentti TARJA HALONENOikeusministeri Johannes Koskinen