Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

236/1996

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Laki ulosottolain 3 luvun 2 §:n ja 7 luvun 1 §:n muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Laki
Antopäivä

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan 3 päivänä joulukuuta 1895 annetun ulosottolain 3 luvun 2 §:n 3 momentti, sellaisena kuin se on 22 päivänä heinäkuuta 1991 annetussa laissa ( 1066/91 ), sekä

lisätään 7 luvun 1 §:ään, sellaisena kuin se on mainitussa 22 päivänä heinäkuuta 1991 annetussa laissa, uusi 2 momentti seuraavasti:

3 lukuYleisiä säännöksiä tuomioiden ja päätösten täytäntöönpanosta

2 §


Sen estämättä, mitä 1 momentissa säädetään, ulosottomies voi ilman ulosotonhaltijan määräystä panna täytäntöön yleisen tuomioistuimen oikeudenkäymiskaaren 7 luvun säännösten nojalla antaman turvaamistoimipäätöksen ja merilain (674/94) 4 luvun nojalla annetun takavarikkopäätöksen.


7 lukuTurvaamistoimipäätöksen täytäntöönpano

1 §


Merilain säännösten nojalla määrätyn takavarikon täytäntöönpanossa noudatetaan soveltuvin osin, mitä 1 momentissa säädetään. Takavarikkoon määrätyn aluksen käytöstä eräissä tapauksissa säädetään merilain 4 luvun 7 §:ssä.


Tämä laki tulee voimaan asetuksella säädettävänä ajankohtana.

HE 158/95

LiVM 2/95

EV 97/95

Helsingissä 24 päivänä marraskuuta 1995

Tasavallan Presidentti MARTTI AHTISAARILiikenneministeri Tuula Linnainmaa

Sivun alkuun