Asetus valtion eläkeneuvottelukunnasta annetun asetuksen 2 §:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtiovarainministeriön toimialaan kuuluvia asioita käsittelemään määrätyn ministerin esittelystä
muutetaan valtion eläkeneuvottelukunnasta 29 päivänä joulukuuta 1967 annetun asetuksen ( 673/67 ) 2 §, sellaisena kuin se on 2 päivänä maaliskuuta 1990 (225/90) annetussa asetuksessa, seuraavasti:
2 §
Eläkeneuvottelukunnassa on enintään yksitoista jäsentä. Viisi jäsentä, joista yksi on puheenjohtaja ja yksi varapuheenjohtaja, määrätään valtiovarainministeriön ehdottamista henkilöistä sekä muut kuusi jäsentä seuraavasti: kaksi Akava ry:n, kaksi STTK-J ry:n ja kaksi Valtion Yhteisjärjestö VTY ry:n ehdottamista henkilöistä. Kullekin jäsenelle määrätään samassa järjestyksessä varajäsen.
Tämä asetus tulee voimaan 20 päivänä heinäkuuta 1994.
Naantalissa 15 päivänä heinäkuuta 1994
Tasavallan Presidentti MARTTI AHTISAARIMinisteri Mauri Pekkarinen