Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

215/1993

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Asetus eräistä määräajaksi tai muutoin rajoitetuksi ajaksi täytettävistä viroista annetun asetuksen muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Valtiovarainministerin esittelystä

muutetaan eräistä määräajaksi tai muutoin rajoitetuksi ajaksi täytettävistä viroista 10 päivänä maaliskuuta 1989 annetun asetuksen ( 228/89 ) 1 §:n 10 kohta, sellaisena kuin se on 27 maaliskuuta 1991 annetussa asetuksessa (577/91), seuraavasti:

1 §

Seuraavat virat voidaan sen estämättä, mitä niiden perustamisesta annetuissa asetuksissa tai muissa asetuksissa on säädetty, täyttää toistaiseksi tai määräajaksi, enintään viideksi vuodeksi kerrallaan:


10)

sosiaali- ja terveysministeriön kansliapäällikön, tasa-arvovaltuutetun ja ulkomaalaisvaltuutetun sopimuspalkkaiset virat, kansanterveyslaitoksen tutkimusprofessorin sopimuspalkkainen virka ja erikoistutkijan peruspalkkainen virka sekä lääkelaitoksen ylijohtajan sopimuspalkkainen virka;



Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä maaliskuuta 1993.

Helsingissä 19 päivänä helmikuuta 1993

Tasavallan Presidentti MAUNO KOIVISTOValtiovarainministeri Iiro Viinanen

Sivun alkuun