Olet tässä: Finlex » Lainsäädäntö » Säädökset alkuperäisinä » 1992 » 460/1992

Säädökset alkuperäisinä

Alkuperäissäädösten tietokanta perustuu Suomen säädöskokoelman aineistoon. Tekstit ovat sellaisina kuin ne on julkaistu säädöskokoelmassa. Tietokanta kattaa kaikki säädökset v. 1987 alkaen ja keskeisen osan vanhemmista säädöksistä.

Pikahaku

Pikahaussa katkaisumerkki *, esim. opintotu* ja takaisinpe* Laveampi haku tai-sanalla, esim. avopuol* tai aviopuol*.

460/1992

Annettu Helsingissä 27 päivänä toukokuuta 1992

Asetus

vankeinhoitolaitoksesta annetun asetuksen muuttamisesta

Oikeusministerin esittelystä

kumotaan vankeinhoitolaitoksesta 14 päivänä helmikuuta 1986 annetun asetuksen (134/86) 70 §,

muutetaan 26 §:n 2 momentti, sellaisena kuin se on 23 päivänä helmikuuta 1990 annetussa asetuksessa (197/90), sekä

lisätään 12 §:ään uusi 2 momentti sekä 71 §:ään, sellaisena kuin se on osittain muutettuna 31 päivänä joulukuuta 1987 annetulla asetuksella (1230/87), uusi 3 momentti, seuraavasti:

12 §

Laitoshallinnon tehtävänä on lisäksi oikeusministeriön tarkemmin määräämällä tavalla suorittaa edellä mainittuja tehtäviä myös muiden laitosten osalta.

26 §

Vankeinhoito-osasto voi määrätä vankilan kamreerin tai apulaiskamreerin omalla vastuullaan hoitamaan 1 momentin 1 kohdassa mainitut tehtävät tai osan niistä. Vankeinhoito-osasto voi niin ikään määrätä 1 momentin 3 kohdassa mainitun tuotteiden hinnoittelun muun vankilan virkamiehen kuin talousjohtajan tai talouspäällikön tehtäväksi.

71 §

Työjärjestyksessä voidaan vankilan virkamiehen tehtäviin määrätä kuuluvaksi myös muiden vankeinhoitolaitokseen kuuluvien laitosyksiköiden tehtävien hoito ja ratkaiseminen.


Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä kesäkuuta 1992.

Helsingissä 27 päivänä toukokuuta 1992

Tasavallan Presidentti
MAUNO KOIVISTO

Oikeusministeri
Hannele Pokka