Laki veron viivästyskorosta ja jäämämaksusta annetun lain muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
muutetaan veron viivästyskorosta ja jäämämaksusta 13 päivänä helmikuuta 1976 annetun lain ( 145/76 ) 2 §:n 3 momentti, sellaisena kuin se on 4 päivänä heinäkuuta 1980 annetussa laissa (527/80), sekä
lisätään lakiin uusi 7 b § seuraavasti:
2 §
Kun maksuunpantua ennakkoa on lyhennetty verotuslain 108 §:n mukaan, viivästyskorko lasketaan ennakon lyhennetylle osalle veronkantolaissa säädettyyn palautettavan ennakon kuittauspäivään.
7 b §
Lääninverovirasto voi yksittäistapauksessa jättää viivästyskoron ja jäämämaksun kokonaan tai osittain perimättä, jos veron suorittaminen on viivästynyt viranomaisen menettelyn johdosta.
Lääninveroviraston 1 momentissa tarkoitetussa asiassa antamaan päätökseen ei saa hakea muutosta valittamalla.
Tämä laki tulee voimaan 6 päivänä marraskuuta 1991.
Hallituksen esitys 113/91
Valtiovarainvaliok. miet. 34/91
Helsingissä 1 päivänä marraskuuta 1991
Tasavallan Presidentti MAUNO KOIVISTOValtiovarainministeri Iiro Viinanen